Jak rozliczyć pit po raz pierwszy?
PIT czy e-PIT? O co w tym chodzi? Na początek to, co najważniejsze. Wszystkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu. Składając pierwszy PIT w życiu naprawdę nie ma się czego obawiać. Całość jest naprawdę prosta, a narzędzie internetowo pozwolą zrobić to bardzo szybko.
Twój e-PIT to rozliczony PIT przygotowany przez Urząd Skarbowy. Jest on dostępny dla podatników osiągających dochody jedynie ze stosunku pracy bądź umów zlecenia oraz o dzieło osiągniętych w 2023 roku.
Jak rozliczyć pit po raz pierwszy?
Jeśli podatnik chce złożyć tak przygotowane rozliczenie nie musi nic robić. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ulgi na dziecko, na Internet lub innej, musisz ręcznie wprowadzić dane.
Jak rozliczyć pit po raz pierwszy?
Rozliczając się ze skarbówką pierwszy raz, dobrze wiedzieć z jakich ulg można korzystać. Najczęściej są to ulgi: na dzieci, internetowa, rehabilitacyjna czy ulga od darowizn.
Pierwszy PIT, kiedy złożyć?
Termin składania deklaracji podatkowych jest uregulowany odrębnie dla każdego rodzaju deklaracji.
Najważniejsze terminy składania deklaracji dotyczących podatku od osób fizycznych PIT. Podatnik jest zobowiązany złożyć PIT w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Rozliczając się za 2023 rok musimy złożyć niezbędne dokumenty do 30 kwietnia 2024 roku.
W tym samym terminie trzeba też zapłacić podatek. Każdy niezapłacony w terminie podatek skutkuje powstaniem zaległości podatkowej. Od zaległości zapłacisz odsetki za zwłokę.
Jak złożyć PIT?
Jest kilka sposobów na złożenie swojego zeznania podatkowego, czyli dostarczenia PIT-u do Urzędu Skarbowego. Można to zrobić osobiście w formie papierowej lub przez Internet, wykorzystując różne platformy. Forma jest dowolna, niezależnie czy rozliczasz się po raz pierwszy czy kolejny. PIT możesz:
- wysłać podpisaną elektronicznie deklarację za pośrednictwem Internetu i uzyskać Urzędowe Poświadczenie Odbioru
- skorzystać z usługi Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów; usługa dostępna jest również wewnątrz programu e-pity (program jest kompatybilny z usługą Ministerstwa i można w nim wykonać wszystkie czynności, które dostępne są w usłudze Twój e-PIT)
- dostarczyć osobiście dokumenty do okienka podawczego znajdującego się w Urzędzie Skarbowym,
- skorzystać z jednej z form równorzędnych złożeniu podania w okienku podawczym:
- nadać deklarację w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (wysłać w okienku pocztowym – uwaga: nie należy deklaracji wysyłać za pośrednictwem innych kurierów czy doręczycieli);
- złożyć w polskim urzędzie konsularnym;
- złożyć w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku - dotyczy żołnierza lub członka załogi statku morskiego;
- złożyć w administracji zakładu karnego – dotyczy osoby pozbawionej wolności;
- złożyć w administracji aresztu śledczego – dotyczy osoby aresztowanej.
Co gdy się pomylę?
Jeżeli składając PIT zrobiłeś to źle, zapomniałeś o zniżkach lub nie rozliczyłeś wszystkiego, możesz zrobić korektę. Składasz ją na takim samym druku, na którym złożyłeś pierwotną deklarację podatkową, obowiązującym w danym roku podatkowym. Na formularzu wskazujesz korektę jako cel złożenia deklaracji.
Jeżeli rozliczysz się prawidłowo, nie ma konsekwencji: Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości zapłacił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Jak zapłacić, jak otrzymam zwrot?
Jeżeli składasz swoje rozliczenie podatkowe po raz pierwszy, to najprawdopodobniej dostaniesz zwrot podatku. Pieniądze przelewem pocztowym dostarczy listonosz na Trój adres domowy. Jeżeli złożysz PIT 0 pieniądze może otrzymać na konto.Zapłacić podatek musisz do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Można to zrobić tradycyjnym przelewem lub elektronicznie.
Nie mogę zrobić przelewu do Urzędu Skarbowego
W bankowości elektronicznej nie zrobisz przelewu do urzędu wpisując tradycyjnie numer konta. W zakładkach dotyczących przelewu musisz wybrać opcję wykonania opłaty do Urzędu Skarbowego. Banki nazywają to często: przelew skarbowy, przelew podatkowy. Szukaj tego w opcjach przelewów. Nie jest to tradycyjny przelew krajowy, w kolejnych zakładkach znajdziesz swój urząd.
Kto musi złożyć PIT?
Jeżeli pracujesz w oparciu o jakikolwiek rodzaj umowy, zarobiłeś na wynajmie mieszkania lub podpisałeś umowę wolontariacką - musisz złożyć w swoim urzędzie skarbowym deklarację PIT. Nie oznacza to, że musisz "płacić podatek". Rozliczenie jest jednak zawsze wymagane. Składają je też emeryci i renciści, wszyscy z "dochodem".
Jak się rozliczyć? Skąd wziąć dokumenty?
PIT to ogólna nazwa dokumentu na którym wprowadzamy dane dla urzędu skarbowego. Mamy obowiązek wypełnić go, gdy uzyskaliśmy pierwszy dochód z pracy. Jeżeli była to umowa o pracę, to pracodawca do końca lutego jest zobowiązany przesłać nam PIT-11, na podstawie którego wypełniamy odpowiednie zeznania podatkowe roczne. PIT-11 możemy też odebrać w naszym miejscu pracy, za pokwitowaniem.
Mając już PIT-11 możemy wypełnić kolejny dokument, który składa w urzędzie podatnik.
Jaki PIT mam złożyć?
Kolejnym krokiem jest więc wypełnienie druków PIT-37 lub PIT-38. Jeżeli nie zrobisz tego do 2 maja, zostaniesz rozliczony przez skarbówkę, nie grozi tu więc żadna sankcja za niezłożenie PIT. Jeżeli musisz zapłacić podatek, sprawa wygląda inaczej.
PIT 37 to dokument w którym wykażesz swój dochód z pracy zarobkowej. PIT 38 wypełniasz jeżeli zarobiłeś sprzedając akcje, papiery wartościowe lub walutę internetową.
Pierwszy raz rozliczam się z podatku, jak to zrobić?