Młode sokoły z Gdyni

i

Autor: Paweł Lemke Młode sokoły z Gdyni zaobrączkowane

Gdyńskie sokoły zaobrączkowane! Ptaki mieszkają na szczycie komina elektrociepłowni

2021-05-06 14:00

Młode sokoły zaobrączkowane! U ptaków gniazdujących od lat na kominie gdyńskiej elektrociepłowni niedawno wykluły się cztery małe sokoliki. Dziś na terenie zakładu trwała akcja obrączkowania młodych. Przy okazji pobrano od nich krew do badań genetycznych.

- Mamy dwa samce i dwie samice w wieku około trzech tygodni. Uważam, że są w bardzo dobrej kondycji, dobrze odkarmione. Moim zdaniem nie powinno być żadnych problemów w dalszym odchowywaniu młodych przez ptaki. Sokoły dostały po dwie obrączki. Jedna taka standardowa, ornitologiczna, stosowana na całym świecie, taki jakby dowód osobisty. Natomiast, żeby zidentyfikować ptaki z większej odległości, na drugą nogę zakładamy obrączkę obserwacyjną - mówi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Nasze nadmorskie sokoły są w pewnym sensie wyjątkowe na skalę kraju. - Od lat już dzieje się tak, że właśnie te gdyńskie sokoły i to ich jajo jest jednocześnie pierwszym w Polsce. Sokoły wędrowne Bryza i Bosman zamieszkują tutaj komin elektrociepłowni w Gdyni już od ponad 10 lat. A od 2016 roku możemy obserwować życie tych dzikich ptaków dzięki kamerom online - tłumaczy Katarzyna Dudzin z gdyńskiej elektrociepłowni. Dorastanie młodych sokolików podglądać można na stronie www.peregrinus.pl/Gdynia.