Gdynia z tytułem Miasta Filmu UNESCO!

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia z tytułem Miasta Filmu UNESCO!

2021-11-10 7:53

Gdynia została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu! Razem z nami ten tytuł otrzymały jeszcze dwie miejscowości: Cannes i Kluż-Napoka. O tym, że „Gdynia kocha film, a film kocha Gdynię” świadczą nie tylko organizowane tu od lat festiwale filmowe, ale i systematyczna współpraca wielu instytucji i jednostek związanych z branżą filmową.

UNESCO przyznaje tytuł Miasta Kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast w 90 krajach.

Przyznany Gdyni tytuł Miasta Filmu ma charakter prestiżowy i gwarantuje wzrost znaczenia miasta na arenie międzynarodowej. To także impuls do dalszego rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej i wsparcia go w procesie nawiązywania współpracy zagranicznej.

Co to oznacza dla Gdyni? Czym miasto przekonało ekspertów UNESCO, którzy przyznają prestiżowy tytuł? Jakie ma filmowe plany? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy specjalnej konferencji: prezydent Wojciech Szczurek, Maja Wagner – naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni oraz Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Konferencja odbędzie się w środę, 10 listopada o godzinie 11.00. Transmisja live będzie dostępna na kanale YouTube miasta Gdyni oraz na stronie internetowej gdynia.pl i facebookowym profilu Gdyni.

Premiera filmu „Wesele”. Gwiazdy na czerwonym dywanie