Tani węgiel od gminy. Ruszyły wstępne zapisy! Trzeba zgłosić zapotrzebowanie

i

Autor: Pixabay.com Tani węgiel od gminy. Ruszyły wstępne zapisy! Trzeba zgłosić zapotrzebowanie

Gdynia. Rusza nabór wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie

2022-11-04 9:18

W poniedziałek, 7 listopada, Urząd Miasta Gdyni rozpocznie nabór wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Do ich składania upoważnionych jest ponad 2000 osób.

Cytowany w informacji prasowej dyrektor Urzędu Miasta Gdyni i sekretarz miasta Rafał Klajnert przekazał, że w ostatnim tygodniu zbierane były informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretny sortyment węgla oraz ilości surowca, jaką będą chcieli kupić mieszkańcy. Jak dodał, chodzi o ponad 2000 osób.

„Na tę chwilę ok. 55 proc. z nich deklaruje chęć skorzystania z takiej możliwości. Dla mieszkańców najważniejsza jest jednak jakość dostarczonego węgla. Zgodnie z przepisami ustawy ma być ona potwierdzona certyfikatem. Obecnie procedujemy umowę z firmą PGE Paliwa, od której gmina będzie kupować węgiel. Dopinamy szczegóły związane z dystrybucją do mieszkańców”

 – zaznaczył Klajnert.

Jak przekazał gdyński magistrat, aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

„Będzie można to zrobić od poniedziałku, 7 listopada, w Centrum Obsługi Mieszkańca, które działa w Centrum Riviera. Wnioski będą dostępne na miejscu oraz online – w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni” – wyjaśniono w informacji.

Podkreślono, że wnioski będą od razu weryfikowane przez pracowników Centrum Obsługi Mieszkańca.

"Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, mieszkaniec otrzyma imienne polecenie zapłaty, z którym będzie mógł bezpośrednio udać się do kasy w tym samym punkcie. Natomiast jeśli wniosku nie będzie można zweryfikować na miejscu, mieszkaniec zostanie poinformowany o dalszej procedurze” – dodano.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Zgodnie z jej zapisami gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

 

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty w 2023 r. określono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych, sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Grób rodziny Koral w Nowym Sączu