Jak uratować świat przed ekologicznym kryzysem? Najlepiej zacząć od podstaw w lokalnej skali, wdrażając nowe działania, które mogą na stałe zmienić nasze nawyki.
Tak działa chociażby miejski system kubków kaucyjnych – proste rozwiązanie, które sprawia, że nie zużywamy jednorazowych opakowań przy tak prozaicznym zakupie, jak codzienna kawa. Gdynianie już przywykli do tego rozwiązania i korzystają z nich w ulubionych kawiarniach, a teraz proekologiczny projekt jest też doceniany na arenie ogólnopolskiej.
Polecany artykuł:
Ogólnopolskie wyróżnienie za kubki w zamkniętym obiegu
Miejskie kubki funkcjonujące jako system depozytowy, wspólny projekt miasta Gdyni i lokalnej firmy UR CUP, otrzymały wyróżnienie w konkursie „GOZpodarz 2022”. To inicjatywa organizacji Pracodawcy RP, która promuje i nagradza w ten sposób najbardziej innowacyjne i skuteczne rozwiązania na rzecz tak zwanej gospodarki obiegu zamkniętego (tytułowy „GOZ”) - czyli wszystkie projekty, które przyczyniają się np. do zmniejszenia ilości odpadów czy zwiększania świadomości ekologicznej.
Polipropylenowe kubki rodem z Gdyni wyróżniono w podkategorii „wdrożenie praktyk GOZ”, a nagrodę odebrała podczas III Kongresu „GOZpodarka” w Warszawie Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.
Postawiliśmy na innowację, jednocześnie współpracując z lokalną firmą, która dysponowała odpowiednim know-how i to rozwiązanie bardzo dobrze sprawdziło się w praktyce. Miejskie kubki to przykład projektu, który mocno wpływa na promocję samej idei zero waste i świadomości ekologicznej, a przy tym ma też swoje bezpośrednie korzyści dla użytkowników, zachęcające do korzystania z systemu kaucyjnego. Najważniejszy efekt jest taki, że zmniejsza się liczba jednorazowych kubków, które trafiają do kosza i właśnie od takiego działania u podstaw powinniśmy zaczynać troskę o środowisko
– mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
System, który zmienia przyzwyczajenia
Ekologiczna alternatywa dla jednorazowych kubków, w których na ogół kupujemy kawę na wynos działa w Gdyni już od 2021 roku. Idea jest prosta: kupując napój w jednym z licznych punktów – kawiarni czy restauracji, które dołączyły do systemu – płacimy kaucję, dzięki której otrzymujemy go w miejskim kubku wyprodukowanym przez UR CUP, białym lub granatowym, do wyboru w kilku najpopularniejszych pojemnościach.
To od nas zależy, co dalej z nim zrobimy: możemy zamówić do niego na przykład kolejną kawę lub napój albo oddać go w punkcie, odzyskując tym samym poniesioną opłatę. Wtedy kubek po odpowiednim czyszczeniu znów trafi do obiegu i skorzysta z niego kolejny klient. Możemy też korzystać z systemu przez dłuższy czas, wymieniając w ramach opłaconej kaucji kubek na inny, już wcześniej wyczyszczony.
To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy po potocznie zwaną „kawkę na wynos” sięgają regularnie lub wręcz codziennie, w drodze do pracy czy na uczelnię, a w medialnych doniesieniach pojawiają się już pierwsze wzmianki o kawowych abonamentach. W końcu napoje na wynos stały się już w zasadzie częścią stylu życia – warto zatem prowadzić go z troską o środowisko.
Kubki powstały z bezpiecznego i trwałego polipropylenu, czyli materiału, który wykorzystuje się m.in. do produkcji dziecięcych zabawek czy akcesoriów medycznych. Nie przenoszą smaku i zapachu, a producent deklaruje ich trwałość na co najmniej 1000 cykli użytkowania. Posiadają kontrastowe wieczko, podobnie jak „klasyczne”, papierowe kubki do ciepłych napojów i są dostępne w dwóch kolorach, w wersjach o pojemności 200, 300 lub 400 mililitrów. Gdy już ulegną zużyciu, UR CUP przetworzy je ponownie, zgodnie z wspomnianą ideą gospodarki obiegu zamkniętego. W obiegu znajduje się kilka tysięcy egzemplarzy.
Branża gastronomiczna to jeden z największych wytwórców zużytych plastikowych opakowań, dlatego kaucyjny system to szansa na duże zmiany w kwestii gospodarki odpadami. Mniej dwutlenku węgla, mniej zużytej energii i wody w procesie produkcji, więcej zachowanych drzew – to główne korzyści, które wynikają z wykorzystywania wielorazowych kubków.
Co ważne, akcja dystrybucji miejskich kubków jest nadal otwarta - w dowolnym momencie nowym partnerem systemu może zostać każdy punkt dystrybucji gorących napojów w mieście. Firma UR CUP, czyli ich producent oraz operator całego systemu dba zarówno o dostawy, ale także pełen pakiet serwisowy (mycie, logistykę i magazynowanie). Ta sama firma wcześniej zdobywała doświadczenie przy systemach kaucyjnych funkcjonujących m.in. w ramach dużych wydarzeń i imprez plenerowych, jak Open’er Festival w Gdyni, festiwal Pol'and'Rock czy Orange Warsaw Festival.
Warto wspomnieć, że kubki wielorazowego użytku były też... upominkiem dla tegorocznych gdyńskich maturzystów. Zgodnie z miejskim zwyczajem, do uczniów szkół średnich z terenu całego miasta podchodzących do egzaminu dojrzałości trafiły ich limitowane egzemplarze.