Rozbudowa Yacht Parku w Gdyni. Marina i apartamenty w jednym

i

Autor: Monika Czekańska/mat.prasowe

inwestycje

Gdynia rozrasta się w kierunku morza. Tereny byłego Dalmoru się zmienią. Osiedle będzie dwa razy większe

2024-05-02 14:38

Molo Rybackie, które od strony Nabrzeża Prezydenta jest już zabudowane rozrośnie się jeszcze bardziej. Kolejnych 8 budynków stanie na terenach po byłym Dalmorze w Gdyni. Jak teraz wygląda ta część miasta? Jakie są plany? Przeczytajcie w naszym artykule, a szczegóły zobaczcie w galerii zdjęć.

Yacht Marina w Gdyni do rozbudowy

Gdynia zyskuje nowe centrum. Zabudowane ma zostać całe Molo Rybackie, czyli ciąg wzdłuż ulicy Hryniewickiego. W tej chwili znajduje się tu już kompleks apartamentowców sięgający do linii bosmanatu Mariny Yacht Parku - marina sąsiaduje z nowoczesnym osiedlem. Wzdłuż basenu portowego rozciąga się deptak, budynków będzie więcej a z czasem, na tyłach osiedla pojawi się zielona przestrzeń rekreacyjna. 

Wysunięty w głąb Zatoki Gdańskiej sztuczny pirs, z trzech stron otoczony jest morzem. Panoramę Gdyni z tej perspektywy przez lata otwierały Sea Towers. Teraz ma to się zmienić. Teren Mola Rybackiego w głębi jest wciąż dostępny tylko dla osób z przepustką. To tereny dawnego przedsiębiorstwa Dalmor, firmy zajmującej się dalekomorskimi połowami, przetwórstwem i sprzedażą ryb. Grunty po przedsiębiorstwie przejął Polski Holding Nieruchomości.

Polski Holding Nieruchomości ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Molo Rybackiego w Gdyni. Zwyciężyła praca warszawskiej pracowni FS&P ARCUS, którą przygotowali: Rafał Dominik Eymontt, Mariusz Ścisło, Arkadiusz Janowicz, Urszula Bereś, Paulina Nieróbca, Karolina Piaścik, Magdalena Jankowska i Paulina Jaczewska-Wocial.Pracownia FS&P ARCUS znana jest z licznych stołecznych realizacji. Ich ostatnie zrealizowane projekty to m.in. dworzec kolejowy PKP Warszawa Zachodnia czy kompleks biurowy West Station.

Zobacz, jak wygląda Yacht Park i jak zmieni się okolica: sprawdź galerii zdjęć

Co powstanie na terenie byłego Dalmoru?

W ramach inwestycji ma powstać osiem budynków mieszkalnych w standardzie premium. Będą mieć po 4-5 kondygnacji, podziemne garaże a w parterach znajdą się lokale usługowe. Łącznie będzie tu 130 mieszkań. Pomiędzy budynkami znajdować się będą publiczne tereny zielone z miejscami wypoczynku. Teren Dalmor zostanie całkowicie zabudowany, pomiędzy dwiema liniami zabudowy powstanie zielona przestrzeń publiczna.

Zapewnienie funkcjonalności i elastyczności zaproponowanych rozwiązań oraz spełnienie wytycznych projektowych Organizatora Konkursu wraz z przyjętymi, indywidualnymi propozycjami rozwiązań architektonicznych daje podstawę do przyjęcia założenia, iż kontynuacja pracy pozwoli na osiągnięcie efektu końcowego w postaci założenia architektoniczno-urbanistycznego stanowiącego atrakcyjne uzupełnienie kwartału tego rejonu Gdyni.

Na uznanie zasługuje rozwiązanie strefy mieszkaniowej zapewniające bezkolizyjne z ruchem kołowym wnętrza urbanistyczne, wyposażone w place zabaw i strefy odpoczynku mieszkańców.

Budynki mieszkalne, tworząc osiedle mieszkaniowe, stanowią niezależną strefę funkcjonalną, która jednocześnie tworzy spójny układ funkcjonalny oraz komunikacyjny całego zamierzenia. Architektura budynków oraz ich gabaryty pozwalają na zachowanie atrakcyjnego układu przestrzennego, niezbędnego do właściwego funkcjonowania osiedla, uzyskania otwarć widokowych oraz zachowania skali tej części Gdyni.

- czytamy w uzasadnieniu. 

Plany na nowe centrum Gdyni - osiedle przy Basenie Prezydenta

Budowa ma rozpocząć się w 2025 roku.

 

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną