Wyniki wyborów w Gdyni

i

Autor: Paweł Lemke

wybory 2024

Gdynia jest kobietą. Gratulacje i komentarze po ogłoszeniu wyników wyborów na prezydenta

W Trójmieście będą rządzić kobiety! Jak smakuje sukces Aleksandry Kosiorek, wybranej na prezydenta Gdyni? Co powiedziała tuż po tym, gdy poznała wyniki? W Gdyńskim Dialogu świętowano już przed północą 21 kwietnia 2024 przyniósł miastu ogromną zmianę i ponownie mieszkańcy wybrali dla siebie "panią prezydent".

Aleksandra Kosiorek, prezydentem/prezydentką Gdyni

Mówi o sobie prezydentka. Czas przyzwyczaić się w Trójmieście do feminatywów i żeńskich form końcówek dla funkcji politycznych, bo Sopot ma prezydentkę Magdalenę Czarzyńską-Jachim, Gdańsk Aleksandrę Dulkiewicz, a Gdynia właśnie wybrała prezydentkę Aleksandrę Kosiorek. Prezydentką miasta będzie kobieta, która zdobyła ogromne poparcie mieszkańców, zrobiła bardzo dobry wynik. 

Oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Gdyni 2024. Kto wygrał? 

PKW opublikowała już oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Gdyni. W 118 na 118 obwodów głosowania, w drugiej turze wyborów kandydaci zdobyli:

  • Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) - 47 248 głosów, 62,49 procent. 
  • Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska) - 28 364 głosy, 37,43 procent.

Frekwencja drugiej tury wyborów w Gdyni wyniosła 54,28%.

Jeżeli jeszcze nie znacie dobrze tej kandydatki, to koniecznie przeczytajcie o tym kim jest Aleksandra Kosiorek, jakie ma osiągnięcia i o jej życiu prywatnym.

Kobieta ponownie prezydentem Gdyni

Gdynianie pamiętają i podczas całej kampanii dobrze wspominali kobietę na stanowisku prezydenta Gdyni, przed laty miasto do świetności poprowadziła Franciszka Cegielska. Z czasem miasto pozostawiła dla polityki krajowej, czy podobnie będzie wyglądać polityczna kariera Aleksandry Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu? Zbyt wcześnie by o tym mówić, czas natomiast na przyjmowanie gratulacji i radość z wygranej. 

Jak słyszeliśmy na wieczorze wyborczym w sztabie Gdyńskiego Dialogu, najważniejsze się udało: ze stanowiska prezydenta po latach odsunięty został Wojciech Szczurek. Nadszedł czas na kobiety w całym Trójmieście, właśnie tą kobiecą moc podkreślała wybrana na stanowisko prezydenta Gdyni Aleksandra Kosiorek.

Nowo wybrana prezydentka podkreśla, że potrzebę dużych zmian w Gdyni dostrzegała już przed pierwszą turą wyborów.

Interakcje z  mieszkańcami na ulicy wskazywały, że naprawdę oczekują takiej dużej zmiany. Nie tylko odsunięcia prezydenta Szczurka od władzy, nie tylko odsunięcia radnych Samorządności od władzy, ale również takiego twardego resetu. Chciałabym, żeby wszystkie kobiety, które obserwowały tą kampanię wyborczą, zrozumiały, ze one też mają. Nie ma takiego stanu, że coś jest niemożliwe, jeżeli naprawdę się uprzemy to naprawdę damy radę

- powiedziała dla Radia Eska Trójmiasto Aleksandra Kosiorek podczas wieczoru wyborczego.

Kiedy Aleksandra Kosiorek przejmie obowiązki prezydenta Gdyni?

Zaprzysiężenie nowej prezydentki oraz Rady Miasta - 7 maja 2024. Na 22 kwietnia zaplanowano pierwsze, powyborcze spotkanie członków Gdyńskiego Dialogu w celu omówienia pierwszych decyzji.

Gratulacje dla Aleksandry Kosiorek

Kandydatka, która zwyciężyła w wyborach na prezydenta Gdyni podziękowała wyborcom za pośrednictwem mediów społecznościowych, 

Za mną trudny czas kampanii wyborczej, który wymagał ode mnie wiele wysiłku i poświęcenia. Jednak był to również czas niezwykle pozytywnej energii i poczucia wspólnoty. Ogromne podziękowania należą się członkom Gdyńskiego Dialogu oraz wszystkim osobom, które wspierały mnie w tej drodze. Wspólnie osiągnęliśmy sukces, który jest dowodem na siłę demokracji i zaangażowania obywatelskiego. 🌟Gdynia zasługuje na więcej. Jestem przekonana, że dzięki współpracy i wspólnemu wysiłkowi możemy uczynić nasze miasto jeszcze lepszym miejscem do życia dla wszystkich gdynian i gdynianek - czytamy na FB

Gratulacje płyną z całej Polski, wpis opublikował aborcyjny Dream Team, który mówi o Aleksandrze Kosiorek, że to ich prawniczka. Gratulowali też kontrkandydaci. 

Gratulacje Aleksandrze Kosiorek złożył też Marek Dudziński, kandydat na prezydenta, który "odpadł" w pierwszej turze wyborów. Wytłumaczył jednocześnie, że nie ma nic zdrożnego w gratulacjach:

Uprzedzając hejterów. Nie, Pani Kosiorek nie ma nic wspólnego z PiSem, a wpis ma pokazać moją otwartość do robienia dobrych rzeczy na rzecz mieszkańców i nagłaśniania złych, jeśli się takie pojawią - czytamy. 

Kontrkandydat Aleksandry Kosiorek gratuluje wygranej

"Gdynianie zdecydowali. Gratulacje dla Aleksandry Kosiorek zwycięstwa w wyborach" - powiedział Tadeusz Szemiot "Od jutra liczę na to, że zaczynamy współpracę i działamy na rzecz naszego wspaniałego miasta" - podkreślił.

Zapytany, czy chciałby zostać wiceprezydentem miasta odpowiedział, że na nic nie liczy. "Najpierw musi paść propozycja i będziemy wspólnie decydować o tym, kto zostanie wiceprezydentem. To nie jest tylko moja decyzja" - zaznaczył Szemiot.

Nieoficjalnie: Aleksandra Kosiorek prezydentem Gdyni. Są cząstkowe wyniki!

i

Autor: Paweł Lemke

GALERIA: Gdynia Molo Rybackie. Największe osiedle na nabrzeżu. Centrum rozrasta się w głąb morza

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną