Dworzec Gdańsk Główny po modernizacji

i

Autor: Anna Gawrońska

kolej

Gdański dworzec z prestiżową nagrodą. Kto docenił historyczny budynek?

Zmodernizowany budynek dworca kolejowego w Gdańsku Głównym został doceniony. Głosami internautów do realizatorów inwestycji trafiła nagroda publiczności w konkursie Dworzec Roku za 2023 rok. " To dla wykonawcy najważniejsze, że stworzył coś co służy ludziom i są z tego czegoś zadowoleni" - mówi PKP.

Miliardy złotych są inwestowane w kolej na Pomorzu. Jedną z największych inwestycji jest przebudowa linii kolejowej nr 202 ze Słupska do Lęborka. W tym roku nowy blask zyskało kilka dworców, inne są jeszcze remontowane. To między innymi:

Ten ostatni został właśnie nagrodzony i uzyskał tytuł Dworca Roku 2023.

Dworzec Roku 2023, wygrywa Gdańsk

Prace modernizacje na terenie Dworca Głównego w Gdańsku rozpoczęły się w 2019 roku. Miały potrwać dwa lata. Trwały dwa razy więcej, a oficjalne otwarcie dworca odbyło się 31 lipca. Budynek i okolica zmieniła się nie do poznania. Zostało do docenione w ogólnopolskim konkursie promującym modernizacje i budowę dworców kolejowych. 

Gdański dworzec został wyróżniony przez publiczność, zwyciężył w plebiscycie i głosami podróżnych otrzymał tytuł Dworca Roku 2023. 

Przeprowadzenie odnowy było dużym wyzwaniem. Gdańsk Główny to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych dworców kolejowych w Polsce i od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że będziemy pod obserwacją mieszkańców czy mediów. Chcę tu podkreślić bardzo dobrą współpracę z konserwatorem zabytków, dzięki której podróżni dostali do dyspozycji obiekt gruntownie odnowiony, jednak z zachowaniem wszystkich cech, które charakteryzują jego niepowtarzalność.

- powiedział odbierający nagrodę Piotr Turowski z Biura Inwestycji PKP S.A., koordynator projektu rewitalizacji.

Budynek dworca głównego w Gdańsku otrzymał ponad 1,1 tys. głosów. To ponad 20% ze wszystkich głosów internautów.

Cieszy mnie teraz gdy po zakończeniu prac gdański obiekt znów żyje swoim życiem. To dla wykonawcy najważniejsze, że stworzył coś co służy ludziom i są z tego czegoś zadowoleni. Ważne jest także to, że jest taki plebiscyt. Dzięki niemu promowane są udane inwestycje kolejowe nie tylko w naszej branży ale głownie wśród zwykłych mieszkańców i pasażerów. Jestem szczęśliwy z faktu, że pokonaliśmy silną konkurencję z całej Polski. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy głosowali na finalny efekt naszych starań i systematycznej, ciężkiej pracy. Zapewniam, że to tylko zmobilizuje nas do dalszych efektywnych działań

- dodał Turowski. 

Do szóstej edycji konkursu Dworzec Roku zgłoszono 104 dworce ze wszystkich 16 województw. Do audytów zakwalifikowano 24 lokalizacje, a do finału osiem obiektów: Zajezierze koło Dęblina, Gdańsk Główny, Centrum Przesiadkowe Gogolin, Centrum Przesiadkowe Rokietnica, Węgliniec, Wieliczka Park, Wisła Uzdrowisko oraz zespól 12 obiektów, startujących grupowo pod nazwą „Dworce Doliny Popradu”. Te ostatnio zdobyły Nagrodę Główną konkursu. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie