Fokarium w Helu

i

Autor: Monika Czekańska/FbStacja Morska

środowisko

Focze szczenięta na plaży. Teraz łatwo je spotkać

Małe, słodkie i puchate. Lepiej jednak trzymać się od nich z daleka. Młode foki, czyli focze szczenięta właśnie teraz najłatwiej spotkać na brzegu Bałtyku. Zmęczone pływaniem właśnie tu mogą odpocząć, a spacerowicze tylko im przeszkadzają. Jak się zachować, gdy spotkacie fokę?

Foki, które potrzebują pomocy trafiają do Stacji Morskiej im. profesora Krzysztofa Skóry w Helu. W tej chwili fundacja opiekuje się już kilkoma maluchami. Foczki w tak młodym wieku powinny być pod opieką mamy i karmione mlekiem - nie potrafią jeszcze polować. W Stacji Morskiej znajdują się:

  • Stilio - z lewej, bardzo wychudzony i odwodniony, malutki samczyk foki szarej ważący zaledwie 11 kg. Jego stan jest poważny. Znaleziony został w Stilo.
  • Nautilus, po prawej u góry - samiec foki szarej, znaleziony na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Nautilus jest słaby i niedożywiony
  •  Łączka - po prawej na dole - malutka samiczka foki szarej, znaleziona w Łebie na Wydmie Łąckiej. Mocno wychudzona, gorączkująca.
  • Saragossa znaleziona w Jastarni - bardzo mała zaledwie 10 kg wychudzona i odwodniona z wysoką temperaturą 40 stopni 🆘
  •  Bagienka znaleziona w Bagiczu - też malutka 11 kg wychudzona i odwodniona, temperatura 39,3 🆘
  •  Szlaban, znaleziony w Piaskach na granicy, wychudzony odwodniony, temperatura 39.3 🆘

Co zrobić, gdy spotkasz na plaży fokę?

Fachowcy z WWF informują o kilku bardzo ważnych zasadach, których trzeba przestrzegać, kiedy spotkamy na plaży fokę:

  • Pamiętajmy, że foka na nasz widok odczuwa strach, a nasza bliskość uniemożliwia jej odpoczynek i zmusza do ucieczki. Jeśli zobaczymy na plaży leżącą fokę – zostawmy ją w spokoju. To najlepsze, co możemy dla niej zrobić.
  • Zachowajmy dystans około 20-30 metrów. Nawet, gdy foka przed nami nie ucieka – nie zbliżajmy się do niej. Może być na tyle chora i wyczerpana, że na ucieczkę nie będzie mieć po prostu siły. Bliska obecność człowieka lub psa (zwłaszcza szczekającego) powoduje u niej ogromny stres, który może doprowadzić do śmierci.
  • Jeśli jesteśmy z psem, bezwzględnie trzymajmy go na smyczy.
  • Pod żadnym pozorem nie dotykajmy foki. To są drapieżniki, a więc gryzą (naprawdę boleśnie) i mogą być nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób.
  • Nie polewajmy foki wodą, nie karmy jej i nie próbujmy nakłonić, aby weszła do wody (np. poprzez podnoszenie głosu czy gwałtowne ruchy).

Kogo powiadomić gdy spotkam fokę na plaży?

  • Kiedy w czasie spaceru po gdyńskiej plaży spotkamy fokę, skontaktujmy się z Ekopatrolem Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986. Możemy też zgłosić się bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu pod numerem: 58 675 08 36 albo zawiadomić Błękitny Patrol WWF: 795 536 009.

Społeczna świadomość na temat fok i tego, jak się zachowywać w ich obecności, powoli rośnie, ale czasami zdrowy rozsądek nie wystarcza. Ludzie podchodzą do fok, żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie, zachęcają do tego swoje pociechy i nie zdają sobie sprawy, że takie zachowanie nie pomaga, a wręcz szkodzi tym ssakom.

- czytamy na Gdynia.pl.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną