Filmy z widokiem na Gdańsk. Rusza kolejna edycja Kina na Szekspirowskim

i

Autor: mat.pras.

Kino

Filmy z widokiem na Gdańsk. Rusza kolejna edycja "Kina na Szekspirowskim"

2024-06-03 15:03

Kina pod chmurką na stałe wpisały się w sezonowe kalendaria kulturalnych wydarzeń większych i mniejszych miast w całej Polsce. „Kino na Szekspirowskim” znają nie tylko najwięksi kinomaniacy. Od niemal dekady dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przyciąga również fanów relaksu pod gołym niebem. Tegoroczna edycja rusza już 29 maja.

Świeżego powietrza na pewno nie zabraknie!

Klasyki światowego kina z widokiem na wspaniałą panoramę zabytkowego Gdańska. Czy istnieje lepszy scenariusz na spędzenie ciepłych, letnich wieczorów? Tłumy przybywające na kolejne edycje „Kina na Szekspirowskim” potwierdzają, że niekoniecznie. Tegoroczne projekcje pod gołym niebem rozpoczynają się już 29 maja.

Amerykańska moda na polskim dachu

Oglądanie filmów na dachach to nie do końca nasza rodzima koncepcja. Sporą popularnością cieszy się w USA, gdzie ma nawet swoją nazwę – „Rooftop parties”. W Polsce nieco ciężej ją wdrożyć choćby ze względu na mniejszą dostępność budynków z dużymi, płaskimi dachami. Szczęśliwie, Gdański Teatr Szekspirowski nadawał się do tego idealnie.

Światowe hity pod gdańskim niebem

Od maja do sierpnia zobaczymy w sumie 19 wyjątkowych filmów, z których część będzie wyświetlana dwu lub trzykrotnie. Będą to komedie, dramaty, thrillery i najlepsze kino autorskie ostatniego sezonu festiwalowo-kinowego.

Tegoroczną edycję zainauguruje głośny tytuł zza oceanu „Wszystko, wszędzie, naraz” w reżyserii duetu Daniels, którzy rozbili bank na ubiegłorocznych Oskarach, zdobywając 7 statuetek. To najbardziej odjechany film ostatnich lat, który zrywa z konwencjami, przekracza granice, nie uznaje zasad. Wybuchowe połączenie komedii, kina akcji, science-fiction z parodią kina gatunkowego i autorskiego, które nie tylko bawi, ale też przemyca cenne uwagi o współczesnym świecie.

Z tegorocznych nowości zobaczyć będzie można tak mocne tytuły jak: dramat sądowo-rodzinny „Anatomia upadku” francuskiej reżyserki Justine Triet, za który zdobyła Złotą Palmę w Cannes i Oskara za najlepszy scenariusz oryginalny; „Obsesja” Todda Haynesa, nominowany do Złotej Palmy i Oskarów majstersztyk kina psychologicznego z rewelacyjnymi kreacjami Julianne Moore i Natalie Portman; „Perfect Days” mistrza europejskiego kina Wima Wendersa, będące afirmacją prostoty i piękna życia czy „Priscilla” Sophi Coppoli, opowiadający o burzliwym małżeństwie Elvisa Presleya i młodziutkiej dziewczyny, która straciła dla niego głowę i swoją młodość.

Kino na Szekspirowskim - bilety

To tylko wybrane filmy z bogatego tegorocznego repertuaru kina, którego projekcje odbywać się będą 2-3 razy w tygodniu przez cały sezon, od 29 maja do 30 sierpnia. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silny wiatr, deszcz) wybrany seans odbędzie się w innym terminie.

Bilety w cenie 19 zł w przedsprzedaży i 21 zł w dniu pokazu do nabycia na stronie internetowej kina.

Miejsce projekcji: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1 (taras na nad częścią administracyjną Teatru, wejście przez dziedziniec). Organizatorem i pomysłodawcą kina jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.

GALERIA: Zobacz program Kina na Szekspirowskim!

Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024