Budowa Elektrowni jądrowej na Pomorzu
We wrześniu 2023 roku o elektrowni atomowej wiemy już całkiem sporo. W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.
Na jakim atapie jest budowa elektrowni atomowej w Polsce?
W lipcu br. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinią potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.
22 września br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Decyzja określa m.in. warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych. Nakłada też obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę.
Kiedy zostanie uruchomiona elektrownia jądrowa?
Według planów spółki PEJ, w 2026 roku rozpocznie się budowa pierwszego bloku elektrowni jądrowej. Siedem lat później, w 2033 roku ma zostać zostać uruchomiony blok o mocy ok. 1-1,6 GW.
Podpisanie umowy projektowej pierwszej polskiej atomówki
W środę (27 września) spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która w technologii Westinghouse ma powstać na Pomorzu. Kontrakt przewiduje m.in. zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę (27 września) o podpisaniu umowy na budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej:
Polecany artykuł:
W imieniu rządu Prawo i Sprawiedliwość podpisałem dziś z naszymi amerykańskimi partnerami umowę o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Ma ona wymiar historyczny i oznacza początek nowej ery energetycznej w Polsce. Wzmacnia też bezpieczeństwo Polski i naszą współpracę z USA
-napisał premier.
Rozwijając energetykę jądrową, zabezpieczamy stabilność naszego systemu energetycznego i opieramy go na ekologicznych źródłach energii, zmniejszając nasze uzależnienie od importu ropy i gazu. To przełom i rewolucja! Nigdy więcej ropy i gazu z Rosji
Energetyka jądrowa jest znaczącym elementem procesu dekarbonizacji w Polsce. Etapem, na którym teraz jest Polska jest projektowanie elektrowni.
Umowa projektowa dla elektrowni jądrowej przewiduje od samego początku udział pracowników Polskich Elektrowni Jądrowych w zespołach projektowych - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Projektowanie elektrowni jądrowej to długotrwały proces, umowę podpisano z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy ma powstać ponad 400 raportów i opracowań, przewidywany nakład pracy to 2 mln roboczogodzin. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
Jak podkreśliła pełnomocnik Łukaszewska-Trzeciakowska, na każdy z 400 raportów, jakie obejmuje umowa, są wyznaczone budżety. Dla każdego konkretnego elementu jest wyliczony nakład pracy liczby, przewidziane jest raportowanie na bieżąco o postępach i procedury, określające, w jakim momencie ewentualnie należy podjąć procedury sanacyjne.
finalnym produktem całej umowy będzie projekt elektrowni, który jednak będzie potem uszczegóławiany. Np. będzie go trzeba dostosować do wyboru konkretnego turbozespołu, ponieważ w projekcie nie będzie wskazanego konkretnego modelu. Będzie za to przygotowany proces zakupowy, precyzyjna procedura przewidująca również udział w całym procesie polskich podwykonawców.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]