Język / obrazek ilustracyjny

i

Autor: Ozan Çulha / Pexels

wiadomości

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! Na Pomorzu mamy ich kilka

2025-02-21 14:23

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które obchodzone jest na całym świecie 21 lutego. W województwie pomorskim możemy świętować wyjątkowo hucznie, bo mamy tu aż dwa oficjalne języki i kilka gwar.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenia z 21 lutego 1952 r. w Dhace, stolicy Bangladeszu

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest szczególnie ważny dla osób, które posługują się językami mniejszości narodowych. W Polsce oficjalny status języka regionalnego ma tylko język kaszubski.

Święto zostało ustanowione, by upamiętnić wydarzenia z 21 lutego 1952 r. w Dhace, stolicy Bangladeszu. Pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło wówczas podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Polska uznaje tylko język kaszubski

Do tej pory Warszawa uznała jedynie kaszubszczyznę za język regionalny. Fakt, że język kaszubski nigdy tak naprawdę nie był powszechnie uważany za dialekt języka polskiego, bardzo pomógł Kaszubom w oficjalnej akceptacji ich mowy przez prawo polskie.

Status kaszubszczyzny określa ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych, ale już dużo wcześniej język kaszubski był uznawany na arenie międzynarodowej i posiadał trzyliterowy kod CSB.

Kaszubski był wymieniany wśród języków słowiańskich w zasadzie od samego początku badań nad językami. Już w 1603 roku niemiecki językoznawca Hieronymus Megiser umieścił język kaszubski na sporządzonej przez siebie liście języków.

Więcej na temat języka kaszubskiego możesz przeczytać tutaj: Dlaczego kaszubski jest uznawany za język? Wyjaśniamy

Możecie też sprawdzić, czy udałoby Wam się dogadać z kaszubskim native speakerem:

Quiz z języka kaszubskiego
Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego! Co po kaszubsku oznacza "jo"?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Gwara kociewska

Wszyscy wiedzą, że na Pomorzu część mieszkańców używa języka kaszubskiego. Poza tym wciąż żywa jest tu również gwara kociewska.

Jest to gwara języka polskiego, będąca jedną z kilku odmian dialektu wielkopolskiego i przypomina gwarę kujawską – wyróżnia ją m.in. duża ilość zapożyczeń z języka kaszubskiego. W wielu kociewskich wioskach, szczególnie tych granicznych, używało się również języka kaszubskiego.

Więcej o gwarze kociewskiej i Kociewiakach pisaliśmy tutaj: Czy gwara kociewska jest zrozumiała dla Polaków?

Możesz też sprawdzić, czy zrozumiesz gwarę kociewską:

Czy rozumiesz gwarę kociewską? Spróbuj sił w quizie!
Pytanie 1 z 13
Na początek prościzna. Co znaczy słowo "jo" w gwarze kociewskiej?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Gwara borowiacka

Borowiacy są czasem zaliczani do Kaszubów, przy czym są silnie spolonizowani. Jest to grupa ludności pochodzenia kaszubskiego, która zamieszkuje południowe pogranicze Kaszub - część powiatu chojnickiego i powiatu tucholskiego.

Gwara borowiacka też jest gwarą pogranicza i przez niektórych będzie uważana za gwarę języka polskiego, a przez innych - za gwarę języka kaszubskiego. Powstała w wyniku wymieszania się języka kaszubskiego z gwarami wielkopolskimi. Dawniej jedna Borowiacy mówili po kaszubsku.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Nieistniejący język gdański

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że gdańszczanie nie gęsi i swój język mają, a raczej mieli. Danziger Plauderei, czyli inaczej gdańska gadka, to dialekt, którym kiedyś posługiwali się mieszkańcy Gdańska. 

Pisaliśmy o tym szerzej tutaj: W tym języku mówiono w Gdańsku przed wojną. Możesz być zdziwiony

Politycy, celebryci i postacie historyczne. Oni wszyscy są Kaszubami [GALERIA]

Oni wszyscy są Kaszubami! Celebryci, gwiazdy i postaci historyczne
Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor: