Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie [GALERIA]

i

Autor: Anna Gawrońska

Dworzec Główny w Gdański otwarty

Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie [GALERIA]

Dokładnie 4 lata Gdańsk czekał na zmodernizowany dworzec kolejowy. W tym czasie renowacji poddano elewację budynku, a wnętrze odrestaurowano. Budynek zachował historyczny charakter.

Prace modernizacje na terenie Dworca Głównego w Gdańsku rozpoczęły się w 2019 roku. Miały potrwać one dwa lata. Trwały dwa razy więcej, ale jest! Oficjalne otwarcie dworca odbyło się w poniedziałek (31 lipca) punktualnie o 13. Choć remont się przeciągał to finalnie budynek dworca i jego otoczenie zmieniło się nie do poznania.

Pierwszy budynek w miejscu obecnego dworca kolejowego powstał w 1867 i był to ówczesny Gdańsk Brama Wyżynna. Obecny, reprezentacyjny i przestronny Dworzec Główny został wybudowany w latach 1894–1900. Od tamtego czasu budynek dworca wiele „przeżył”. W 45 roku został podpalony, a po II wojnie światowej odrestaurowany. Spalony został ponownie w czasie wydarzeń grudniowych w 1970. Ponad 20 lat temu, w 2001 roku dworzec znów ucierpiał, podczas gdańskiej powodzi stacja została zalana.

Zobacz, jak gdański dworzec wygląda po remoncie!

Dworzec jak 123-lata temu! Przywrócono historyczny wygląd budynku

Obecna modernizacja dworca objęła zarówno wnętrze, jak i zewnętrzne elementy budynku wraz z tak zwaną małą architekturą. Dokonano renowacji elewacji, położono nowe poszycie dachowe i zamontowano nowe okna. W środku zachowano historyczny wygląd budynku. Odmalowano ściany, zamontowano detale architektoniczne i ułożono posadzki tak, aby jak najbardziej przypominały te pierwotne.

123-letnia tradycja dworca w Gdańsku to historia wpisana w Miasto, ale i historia, którą ujrzał świat. Dworzec gdański ma dwie siostry. Jeden jest we Francji – identyczny jak dworzec w Gdańsku, został wybudowany w roku 1908 czyli 8 lat później niż dworzec gdański. Jest jeszcze drugi i na zupełnie innym kontynencie. W japońskim mieście Dimali jest kopia dworca gdańskiego, wybudowaną w 84 roku. Japoński architekt zachwycił się tą architekturą i postanowił ją przenieść do Japonii. Ten dworzec jest piękny. Został odtworzony zgodnie z pierwotnymi planami. Choć było niewiele zdjęć przed 45 roku, kiedy to dworzec został zniszczony, to myślę, ze dworzec udało się odtworzyć perfekcyjnie

– mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A

Na dworcu zostały także wyremontowane perony. Pojawiła się sala dla oczekujących z dziećmi. Na otwarcie tłumnie przyszli mieszkańcy, a pierwsi pasażerowie kupili bilety i odjechali pociągiem.

Bardzo podoba nam się ten dworzec. My tutaj jeździmy, bo mamy syna w Gdańsku. Ciągle ten dworzec 4 lata był w remoncie, a mąż niepełnosprawny i wszystko trzeba było po tych schodach nosić. Dlatego bardzo nas cieszy, że dworzec jest już wyremontowany, a prace się skończyły

– mówiła pani Danuta, przejezdna.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie