Co dalej z Fyrtlem? Gdyński lokal został zamknięty. Władze miasta chcą rozmawiać

Powraca sprawa cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu popularnemu gdyńskiemu Fyrtlowi. Właściciele miejscówki, która zaczynała pracować na miano kultowej, postanowili ją przez to zamknąć. Władze miasta są gotowe na rozmowy i szukanie kompromisu.

Fyrtel w Gdyni (zdjęcie archowalne)
Autor: Karolina Szypelt / Gdynia.pl/ Creative Commons

Gdyński Fyrtel zaczynał jako kawiarnia

Historia gdyńskiego Fyrtla rozpoczęła się w 2018 roku. Najpierw była to kawiarnia, która zmieniła się w pub, w którym organizowane były koncerty, wernisaże i inne wydarzenia kulturalne.

Przez lata Fyrtel zmienił się w klub i jedno z najmodniejszych miejsc na mapie w Gdyni. Pojawiła się jednak groźba, że ta historia zaraz się skończy.

Gdyński Fyrtel traci koncesję. To koniec lokalu?

Imprezy w Fyrtlu zaczęły przeszkadzać mieszkańcom Gdyni żyjącymi w sąsiedztwie lokalu. Zaczęto zgłaszać, że pub narusza ciszę nocną. Konflikt narastał i doprowadził do utraty przez Fyrtel koncesji na alkohol.

Historię konfliktu mieszkańców przybliżył portal samorządowy Gdynia.pl:

  • lipiec 2024 roku: do Urzędu Miasta Gdyni wpływają skargi od mieszkańców, którzy skarżą się m.in. na regularne zakłócanie ciszy nocnej i spożywanie alkoholu poza lokalem;
  • sierpień 2024 roku: z powodu skarg urzędnicy wszczynają, zgodnie z procedurą, postępowanie wyjaśniające – właściciele lokalu złożyli wyjaśnienia, kontrolę przeprowadziła Straż Miejska;
  • październik 2024 roku: rozpoczęto urzędowe postępowanie w sprawie cofnięcia koncesji (zezwoleń na sprzedaż alkoholu) dla lokalu Fyrtel;
  • listopad 2024 roku: właściciele lokalu złożyli wyjaśnienia i zapoznali się z aktami sprawy prowadzonej przez urząd;
  • styczeń 2025 roku: postępowanie zakończyło się decyzją o cofnięciu zezwoleń na sprzedaż alkoholu dla Fyrtla, a właściciele skorzystali z możliwości odwołania od decyzji;
  • kwiecień 2025 roku – odwołanie zostało odrzucone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, lokal traci koncesję, właściciele ogłaszają jego zamknięcie.

Władze miasta chcą rozmawiać. Jaka przyszłość Fyrtla?

Koncesję cofnięto w oparciu o nowe prawo. Chodzi o zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Artykuł 18 ust. 10 pkt. 3 mówi, że koncesja zostaje cofnięta, jeśli w ciągu 6 miesięcy odnotowane zostaną co najmniej 2-krotnie zakłócenia porządku publicznego.

W przypadku lokali takich skarb było 39, a 27 z nich skończyło się pouczeniem.

Problem z Fyrtlem jest taki, że mieszkańcy z ul. św. Piotra z lokalem wojują, a reszta Gdyni go uwielbia. Dlatego miasto chce rozmawiać z właścicielami o przyszłości tego miejsca.

Władze miasta Gdyni, mając na uwadze społeczną reakcję na całą sytuację, zaprosiły do bezpośredniej rozmowy na temat potencjalnej przyszłości Fyrtla jego właścicieli. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie, podczas którego podjęta zostanie próba wypracowania kompromisu lub znalezienia alternatywnego rozwiązania

- informuje portal samorządowy.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

"Ptasie gniazda" na Wyspie Sobieszewskiej. Nowe apartamenty na terenie dawnej bazy wojskowej [GALERIA]