zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Emerytura

Co będzie z 15. emeryturą? Głos zabrała Minister Finansów

Pod koniec 2023 roku rząd dementował informacje o wprowadzeniu na stałe 14. i 15. emerytury. Są jednak nowe wieści. Wiadomo było o "szczęśliwej" tym razem trzynastce, jasno mówiono natomiast, że w budżecie nie zaplanowano kolejnych regularnych wypłat. W ubiegły piątek (24 marca) do prac Rady Ministrów dodano jednak punkt dotyczący 14. emerytury. Co będzie z piętnastką?

Kolejne świadczenie emerytalne

Trzynasta emerytura już niebawem trafi do kieszeni polskich emerytów. Pierwsza wypłata będzie dokonana 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę, a ostatnia - 25 kwietnia - poinformowała Poczta Polska.

Nie wszyscy otrzymają więc emeryturę przed Wielkanocą. Wypłaty jeszcze nie ruszyły, ale już podejmowane są kolejne kroki w związku z następnymi świadczeniami.

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o wprowadzeniu corocznej wypłaty 14. emerytury, trafił w piątek do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

- poinformowało na stronach rządowych 24 marca.

Czy będzie 15. emerytura?

O 15. emeryturze ostro głos zabrał sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski. W listopadzie powiedział wprost, że nie ma takich pieniędzy w planowanym budżecie. Skoro jednak politycy pochylają się nad 14. świadczeniem, to być może będzie też piętnaste? Wątpliwości rozwiała Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska:

Jeśli chodzi o 13. i 14. emeryturę to tutaj nie ma o czym mówić. Pierwsze świadczenie już jest prawem, a drugie zaraz nim będzie. Na te transfery pieniądze się znajdą

- mówiła Rzeczkowska w wywiadzie dla businessinsider.com.pl.

Na pytanie czy będzie też 15. emerytura odpowiedziała krótko: "Nie, nie rozmawiamy o tym". Nic nie wskazuje obecnie na to, by pomysł mógł się zrealizować w 2023 roku. Przed nami jednak wybory, a w wygłaszanych teraz obietnicach temat może znów się odrodzić.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!