Tajemnicza choroba kotów - ptasia grypa? Są pierwsze wyniki badań
Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, przebadano 11 próbek, z czego 9 z nich dało wynik dodatni w kierunku ptasiej grypy H5N1. Póki co nie jest znane źródło zakażeń.
Do placówek weterynaryjnych w Gdańsku trafiają koty z objawami neurologiczno-oddechowymi. W ciągu dwóch tygodni leczono tam 28 zwierząt, z czego 25 nie przeżyło - podał Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. W czterech próbkach pobranych od padłych kotów w Trójmieście wykryto wirus grypy - poinformował w piątek Główny Lekarz Weterynarii.
Polecany artykuł:
Tajemnicza choroba kotów. Jakie są objawy?
Tajemnicza choroba atakuje koty w całej Polsce. Objawy jakie występują u kotów to m.in.
- otępienie,
- sztywność kończyn,
- duszność,
- apatia
- gorączka
Objawy, z tego co dowiadujemy się od lekarzy weterynarii, dotyczą przede wszystkim układu oddechowego i objawy ze strony układu nerwowego. Jedyne działania, które w tej chwili mogliśmy podjąć to zebranie informacji z zakładów leczniczych nie tylko w Gdyni, ale również inni powiatowi lekarze weterynarii w tej chwili zbierają dane z zakładów o tego rodzaju przypadkach
- mówi Piotr Janicki, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Gdyni.
Weterynarze próbują rozpoznać tajemniczą chorobę
Aktualne badania mają przede wszystkim wykluczyć wściekliznę wśród kotów, które padły.
Właściciele zarówno chorych jak i zdrowych zwierząt jeszcze trochę muszą być cierpliwi. Nie wiadomo, kiedy pojawią się wyniki badań, które stwierdzą na co zachorowały koty.
Ile kotów w Gdyni padło na tajemniczą chorobę?
W Gdyni na nieznaną jeszcze chorobę padły dwa koty. W jednym przypadku nastąpiło ostre zapalenie płuc i zmiany neurologiczne, a w drugim - zmiany neurologiczne.
Ile przypadków nieznanej choroby kotów na Pomorzu?
Największa zachorowalność i śmiertelność kotów z objawami neurologiczno-oddechowymi dotyczy zgłoszeń z zakładów leczniczych z Gdańska.
Z uzyskanych dotychczas informacji wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni do zakładów leczniczych w Gdańsku i powiecie gdańskim trafiło 28 takich kotów z czego 25 nie przeżyło. Na terenie pozostałych powiatów zakłady lecznicze nie zgłaszały przedmiotowych zachorowań lub zgłaszały pojedyncze przypadki. Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii pozostaje w ścisłym kontakcie z Prezesem Kaszubsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, w celu współpracy w zakresie monitorowania sytuacji
– poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku w środę (21 czerwca).
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku wydał komunikat
Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku pojawił się komunikat. Powiadomiono o współpracy z Prezesem Kaszubsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Wspólnie będą monitorować sytuację.
Ptasia grypa wśród kotów? Główny lekarz weterynarii odpowiada
Pojawią się pogłoski, że to ptasia grypa. Główny lekarz weterynarii wydał komunikat.
Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego
– czytamy w komunikacie Głównego lekarza Weterynarii z środy (21 czerwca).
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków.
W Zatoce Sztuki w Sopocie będzie centrum kultury. Tak budynek wygląda w środku [GALERIA]
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]