zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

grzyby

Polacy uwielbiają zbierać grzyby, ale nie wiedzą o tym zakazie. Mogą słono zapłacić

Lato to czas kiedy na wsiach wielu osobom udaje się dorobić. Jedni myślą o zysku, przy okazji, inni chcą po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu, jeszcze inni cenią sobie samodzielnie pozyskane specjały, świeżo przyniesione z lasu. Chodzi oczywiście o zbieranie runa leśnego, za co może grozić surowa kara!

Mandat za zbieranie grzybów w lesie

W Holandii, Niemczech i innych krajach zbieranie runa leśnego jest nielegalne lub bardzo ograniczone. W Polsce można zbierać grzyby, jagody i maliny czyli runo leśne jednak pod kilkoma warunkami. By nie dostać mandatu, warto znać zasady jakie obowiązują w Polsce. Grzyby można zbierać, ale legalnie sprzedać możemy je tylko na skupie, to popularny sposób na zarobek. Grzyby już są, ale chętni by je zbierać muszą znać kilka ważnych zasad!

Jak zbierać bezpiecznie grzyby?

Grzybiarze w polskich lasach mają prawdziwy raj: ilość runa jest naprawdę imponująca. Oprócz grzybów w lesie można również znaleźć jagody, borówkę, maliny, jeżyny czy poziomki. Ich zrywanie również jest dozwolone, ale obowiązują zasady o których trzeba pamiętać. Za ich złamania grozi nawet do 5 tysięcy mandatu!

Mandat za zbieranie runa leśnego!

Mandat grozi za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach. Grzyby można zbierać w lesie, trzeba jednak znać te trzy wyjątki:

Nie wolno zbierać grzybów (runa leśnego):

  • w tych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu
  • na uprawach do 4 metrów wysokości, czyli niskich zagajnikach
  • w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych
  • w ostojach zwierzyny
  • na obszarach chronionych - w rezerwatach i parkach narodowych
  • na terenach wojskowych.

W tych miejscach możemy otrzymać mandat, na przykład od straży leśnej. Mandat otrzymamy również za niszczenie grzybów! Tego oraz niszczenia samej grzybni powinien unikać każdy grzybiarz - nie tylko kara ale również zdrowy rozsądek to podpowiada.  W ten sposób utrudnia się lub najczęściej w ogóle uniemożliwia odrośnięcie grzybów. Lasy Państwowe apelują też, aby w lesie pozostawić w spokoju duże, przerośnięte okazy. Przydadzą się zwierzynie, a duże owocniki nie są już tak chętnie zbierane, często robaczywe oraz nieatrakcyjne. Dla grzybiarzy będą nędznym trofeum, mają też niewielkie walory smakowe, natomiast dla rozwoju grzybów są niezmiernie ważne. Grzybów nie można też sprzedawać na własną rękę bez odpowiedniego pozwolenia sanepidu. Zarobić można oddając runo leśne do skupu - to jedyny legalny sposób na zarobek. 

Mandat w lesie dla grzybiarzy i nie tylko

W polskich lasach mandat dostaniemy nie tylko za zbieranie runa leśnego w nieodpowiednim miejscu. Zakazane pod karą grzywny jest również:

  • wjeżdżanie do lasu i parkowanie w niedozwolonych miejscach(nawet gdy nie ma szlabanu zakazującego wjazdu)
  • zaśmiecanie lasu;
  • płoszenie i zabijanie dzikich zwierząt
  • niszczenie lęgów ptasich i mrowisk
  • wypalanie roślinności, uszkadzanie roślin.

GALERIA Łosie spacerowały po bulwarze w Ustce

Las w bydgoskiej Smukale przypomina wysypisko. W lesie walają się śmieci
Listen on Spreaker.