Covid-19 może wywołać poważną chorobę. Szczególnie narażone dzieci i młodzież

i

Autor: pixabay.com Covid-19 może wywołać poważną chorobę. Szczególnie narażone dzieci i młodzież

Cerber atakuje. Są pierwsze przypadki nowej mutacji koronawirusa!

2022-10-31 10:27

Coraz więcej mówi się o nowej mutacji koronawirusa w Polsce. „BQ.1 i BQ.1.1 to dwie nowe mutacje Omikronu, które dotarły do Niemiec, wywołując rosnącą liczbę infekcji” - podają media. Cerber - czy to groźna odmiana koronawirusa? Co o niej wiemy?

Cerber - subwariant Omikronu w natarciu. Czeka nas nowa fala pandemii?

Choć wielu z nas zdawałby się zapomnieć o pandemii, to naukowcy i lekarze wciąż apelują o ostrożność i przypominają o szczepieniach. Najlepszym dowodem na to, że trudno będzie nam wymazać pandemię z pamięci jest fakt, że wciąż pojawiają się nowe mutacje. Najnowsza nazwa na mutacje BQ.1 i BQ.1.1 to Cerber. Do niedawna było o niej głośno w naszych niemieckich sąsiadów, a teraz - pojawiła się w Polsce. 

Cerber – w mitologii greckiej olbrzymi trzygłowy pies strzegący wejścia do świata zmarłych. W niektórych wersjach mitu ma również węża zamiast ogona.

"Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) niektóre pochodne subwariantu Omikronu BA.5 są coraz częściej wykrywane w Niemczech. Od końca sierpnia i początku września nastąpił znaczny wzrost obecności BQ.1 i BQ.1.1 w losowych próbkach, jak stwierdzono w cotygodniowym raporcie RKI" 

– donosi Deutsche Welle cytowany przez Onet.pl 

Nowy wariant Omikronu. Jest reakcja Ministerstwa Zdrowia

Wiceszef resortu zdrowia pytany był w ubiegłym tygodniu, czy koronawirus jest obecnie w Polsce w odwrocie, zaznaczył, że "w tej chwili sytuacja w kraju jest stabilna".

"Mamy coraz mniej przypadków zakażeń. Dzisiejsze dane to jest poniżej tysiąca nowych przypadków zakażeń. Tydzień do tygodnia odnotowujemy spadek o ponad 30 proc. Maleje także liczba pacjentów przebywających w szpitalach. Współczynnik R także jest poniżej jedności, więc dane, które otrzymujemy, są optymistyczne" – ocenił wiceminister Kraska.

Zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej dochodzi do wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń.

"Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant omikronu BQ.1 i BQ.1.1" – powiedział Kraska. Wyjaśnił, że "to są nowe subwarianty wariantu omikron BA.5, który także powoduje nowe zakażenia". "Trudno powiedzieć, jak to będzie się dalej rozwijało" powiedział.

Wiceminister zdrowia poinformował, że nowy wariat jest obecny także w Polsce.

W.KRASKA: UBOLEWAM, ŻE ZAPOMNIELIŚMY O COVIDZIE