Światu grozi kryzys wodny. Czy rewolucyjny NanoseenX rozwiąże globalny problem?
Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.
Po raz pierwszy na świecie młodzi Polacy tak przefiltrowali morską wodę w słodką!! Opracowali jako pierwsi system filtracji wody dla najbiedniejszych rejonów świata bez energii, ultratani - czytamy w mediach społecznościowych.
Naukowcy z Nanoseen, którzy zawierzyli nanotechnologii, czyli historia pewnego start-upu
Jak podaje blog makeaway.pl, wszystko zaczęło się od 2009 roku, pierwszego roku studiów Pana Bartosza Kruszki, CEO wyżej wymienionego startupu. Nawiązał on wtedy współpracę z zespołem Fizykochemii Materiałów Węglowych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na pierwszym semestrze, podczas zajęć z podstaw chemii prowadzący pokazał mu czym się aktualnie zajmował jego zespół, a były to nanomateriały węglowe. Pan Bartosz z wielkim zainteresowaniem wszedł z nimi we współpracę. Na początku zajmował się syntezą nanomateriałów i ich funkcjonalizacją.
W zagadnienia filtracji wody wszedł dopiero w 2012 roku, wtedy to napisał projekt dotyczący membran nanorurkowych do odsalania wody i za to otrzymał Diamentowy Grant (cykliczne wyróżnienie przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych studentów prowadzących badania naukowe). Pan Bartosz prowadził badania na UMK, gdzie chciał stworzyć rozwiązanie, które w wyniku przelewania wody bez wkładu ciśnienia i energii (prosta filtracja) jest w stanie odsolić wodę, ale wówczas nie udało mu się tego osiągnąć.
- czytamy.
W ten sposób powstał startup Nanoseen. Nanoseen to młody polski startup z Trójmiasta, będący zespołem naukowców, inżynierów i pasjonatów zrównoważonego rozwoju. "Naszą misją jest tworzenie, rozwijanie, a finalnie dostarczanie rozwiązań nanotechnologicznych, które docelowo mają pomóc w walce z negatywnymi skutkami działań człowieka, w tym kryzysem klimatycznym i wodnym" - czytamy na zrzutce.pl
Jak działa NanoseenX?
W odpowiedzi na alarmującą sytuację wodną w Polsce i na świecie, naukowcy z Nanoseen, z Bartoszem Kruszką na czele, opracowali innowacyjny projekt urządzenia o nazwie NanoseenX. Wynalazek składa się ze specjalnych nanomembran, które posiadają zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń (w tym soli) w swoich porach.
Technologia ta jest innowacyjna i przełomowa w skali globalnej, ponieważ eliminuje konieczność użycia dodatkowej energii lub ciśnienia przy jej stosowaniu. Co więcej, jej skalowalność oraz modułowość pozwalają na potencjalne wykorzystanie jej przy rozmaitych rozwiązaniach w zróżnicowanych warunkach klimatycznych wraz z możliwością integracji z istniejącymi technologiami wodnymi. NanoseenX wyróżnia się na tle innych technologii zwłaszcza w dziedzinie odsalania, które jest bardzo kosztowne i tym samym niedostępne dla wielu społeczności.