nowe warzywo

i

Autor: pixabay/FB

zakupy

Całkiem nowe warzywo na polskim rynku. Jestem hitem w marketach!

Dawno na rynku spożywczym nie było takiego poruszenia jak teraz. W sprzedaży pojawiło się nowe warzywo - to zucchiolo - rośnie w śródziemnomorskim klimacie odkąd zainteresowali się nim naukowcy!

GALERIA: Gdzie wyprowadzić psa w Gdańsku? Czynne wybiegi dla czworonogów

Wygląda jak mała dynia, co to za warzywo?

Zucchiolo to niewielkie warzywo, które zmieścisz w dłoni - do złudzenia przypomina dynię, ale jest żółte lub zielone. Spłaszczony kształt może przypominać nieco patisony. Czym w rzeczywistości jest zucchiolo? Genetycznie, czy też biologicznie - to połączenie ogórka i cukini. Kolor jest podobny: zielono-żółty jak cukinia. 

W sieci dyskontów "Biedronka" można je nabyć za jedyne 4 zł.

Jak jeść zucchiolo?

Zucchiolo można jeść na surowo lub gotowane. Zucchiolo ma cienką, jędrną skórkę i chrupiący, lekki miąższ, co odziedziczyło po ogórku. Można kłaść go na kanapkę razem z szynką czy serem. Żółta odmiana jest nieco bardziej słodka.

Jego innowacyjność i potencjał przyszłościowy zostały docenione na Fruit Logistica Innovation Awards, gdzie zucchiolo zdobyło jedną z najważniejszych nagród dla międzynarodowego przemysłu warzywno-owocowego. Jurorzy nie mieli co do tego żadnych wątpliwości.

Właściwości zdrowotne zucchiolo

Zucchiolo zdrowe warzywo, zawierające witaminy A, B, C oraz minerały takie jak fosfor, wapń, żelazo i potas. Zucchiolo jest również źródłem antyoksydantów i polifenoli.

GALERIA: Artystka z Pomorza wśród najlepszych rzeźbiarzy na świecie

Zucchiolo skąd pochodzi?

Zucchiolo to warzywo uprawiane głównie na świeżym powietrzu w Ameryce Południowej. Z czasem zainteresowali się nim naukwcy i zucchiolo zostało przystosowane do uprawy w szklarniach w klimacie śródziemnomorskim dzięki intensywnym badaniom i rozwojowi przeprowadzonym przez grupę biotechnologiczną Beyond Seeds oraz Instytut Badań Rolniczych i Rybackich w Hiszpanii. Uprawa jest już na tyle rozwinięta, że warzywo pojawia się na kolejnych rynkach, teraz też w Polsce.

WE Mentzen Witczak Wójcik cz.1
Listen on Spreaker.