Infografika została opracowana na podstawie danych za 2020 r. Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.
Mniej turystów na Pomorzu
Na Pomorzu w 2020 r. było ponad 1,5 tys. obiektów noclegowych, które dysponowały prawie 116 tys. miejsc. Z wypoczynku skorzystało łącznie prawie 2 mln osób, w tym prawie 178 tys. obcokrajowców. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych wyniósł niespełna 32 proc. Wśród bazy noclegowej najwięcej, bo 36 proc. stanowiły kwatery prywatne. Na drugim miejscu były ośrodki wczasowe (14,1 proc.), a na trzecim hotele (13,1 proc.). Warto podkreślić, że najwięcej turystów (ponad 40 proc.) korzystało z hoteli trzygwiazdkowych. Niestety wszystkie dane jasno wskazują na zdecydowany spadek przyjeżdzających do województwa pomorskiego w porównaniu z latami sprzed pandemii koronawirusa.
Kto i kiedy najchętniej odwiedzał Pomorze?
Do naszego regionu w 2020 r. najwięcej przyjechało turystów z Niemiec (prawie 52,6 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 15,2 tys.), Szwecji (prawie 14,8 tys.) i Norwegii (ponad 14,6 tys.). Natomiast najmniej chętnie odwiedzali do nas Finowie (prawie 3,8 tys.), Amerykanie (ponad 4,5 tys.) i Holendrzy (ponad 5,3 tys.).Tradycyjnie najwięcej turystów przybyło na Pomorze w miesiącach wakacyjnych, zaś najmniej w kwietniu, listopadzie i grudniu
Jak spędzali czas Pomorzanie?
Poza mieszkańcami innych regionów na wakacje zdecydowali się też niektórzy mieszkańcy naszego województwa. Noclegi najwcześniej preferowali pochodzący z powiatów puckiego oraz nowodworskiego i Sopotu. Na miejsce wypoczynku nasz region najrzadziej wybierali mieszkańcy powiatów sztumskiego i kwidzyńskiego. Wypoczywający na Pomorzu mogli skorzystać też z usług oferowanych w miejscach noclegowych. Do dyspozycji gości były: restauracje (296), bary i kawiarnie (238), stołówki (220) i punkty gastronomiczne (56). Co ciekawe, jedynie wzrosła liczba tych ostatnich.