Wynagrodzenia w szkolnictwie. Nauczyciele początkujący otrzymają podwyżkę?

i

Autor: Pexels Wynagrodzenia w szkolnictwie. Nauczyciele początkujący otrzymają podwyżkę?

Nauczyciele

Podwyżki dla nauczycieli od lipca 2023? Związek Nauczycielstwa Polskiego wciąż walczy o 20 proc.

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia uderzyło w zarobki nauczycieli, związkowcy ZNP żądali więc znaczących podwyżek dla tej grupy zawodowej. 23 lutego zostało podpisane rozporządzenie podwyższające wynagrodzenia nauczycieli o 7,8 proc., jednak 9 marca ZNP wraz z Lewicą poinformowali o złożeniu projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, który przewiduje wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli o 20 proc. od lipca 2023 roku. Teraz już wiemy, że projekt otrzymał wsparcie całej opozycji, ale nie budzi entuzjazmu w kierownictwie Ministerstwa Edukacji. ZNP nie składa jednak broni.

Dariusz Piontkowski o podwyżkach dla nauczycieli: Nie ma źródeł finansowania

W czwartek (6 kwietnia) wiceminister w MEiN, Dariusz Piontkowski, na konferencji prasowej został zapytany przez PAP o forsowany przez ZNP projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. 

Nie ma w nim źródeł, które by pokryły zwiększone wydatki budżetu państwa. Z tego co szacowaliśmy w skali całego roku, byłoby to nawet ponad 10 mld zł

- zaznaczył Piontkowski.

Co to oznacza dla nauczycieli? Mimo wsparcia sporej części opozycji dla projektu podwyższającego wynagrodzenia dla nauczycieli, wygląda na to, że nie ma obecnie szans na ich wprowadzenie, choć ZNP nie składa broni.

ZNP składa petycję: Domagamy się pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych

Jak poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego, delegacja ZNP 22 maja złożyła petycję do marszałek Witek w sprawie pilnego rozpoczęcia procedowania projektu ustawy o podwyżkach dla nauczycieli. Jak czytamy w uzasadnieniu, Wynagrodzenia nauczycieli nie mogą być sytuowane na poziomie minimalnej płacy, co ma miejsce w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę w jednostkach systemu oświaty. Po złożeniu petycji przedstawiciele ZNP wystąpili na wspólnej konferencji z Lewicą. 

W związku z brakiem odpowiedniej reakcji Marszałek Elżbiety i ministerstwa, którym zarządza Przemysław Czarnek, ZNP ponawia apel i głośno domaga się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli od lipca 2023 roku.

ZNP składa projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Będzie 20 proc. podwyżki dla nauczycieli od 1 lipca 2023?

Przypomnijmy, że ZNP poinformowało na konferencji zorganizowanej z klubem Lewicy 9 marca 2023 roku o złożeniu zapowiadanego wcześniej projektu nowelizacji Karty Nauczyciela w Sejmie. Zakłada on przede wszystkim zwiększenie o 20 proc. wskaźników określających poziom wynagrodzenia dla nauczycieli na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2023.

W projekcie zapisano konieczność wdrożenia zmian do 30 września 2023 roku, które zakładałyby wyrównanie pensji już od 1 lipca 2023 roku. Podwyżki dla nauczycieli ma sfinansować zwiększenie subwencji oświatowej o ponad 3,5 mld zł - dodatkowe środki mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa.

Zgodnie z projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, od 1 lipca bieżącego roku zapisane w Karcie wskaźniki średniego wynagrodzenia nauczyciela początkującego wynosiłoby nie 120 proc., ale 144 proc. kwoty bazowej (zapisanej w ustawie budżetowej – tj. 3981 zł), mianowanego – nie 144 proc., ale 172 proc. kwoty bazowej, a dyplomowanego – nie 184 proc, ale 220 proc. kwoty bazowej

- wyjaśniał Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Ile zarobią nauczyciele po podwyżce 20 proc. od lipca 2023?

Średnie wynagrodzenie nauczycieli od 1 lipca wyniosłoby:

  • nauczyciel początkujący: 5733,43 zł brutto,
  • nauczyciel mianowany: 6848,26 zł brutto,
  • nauczyciel dyplomowany: 8759,41 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli od 1 lipca mogłoby więc wynieść:

  • nauczyciel początkujący: 4414 zł brutto (o 724 zł więcej niż po podwyżce z marca 2023),
  • nauczyciel mianowany: 4656 zł brutto (o 766 zł więcej niż po podwyżce z marca 2023), 
  • nauczyciel dyplomowany: 5430 zł brutto (o 880 zł więcej niż po podwyżce z marca 2023).

Projekt ZNP 20 proc. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli z poparciem całej opozycji

W piątek (31 marca) w Sejmie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Prezes ZNP wystąpił na niej wspólnie z politykami opozycji. Do Lewicy, która projekt popierała od początku, dołączyła Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polska 2050. Jedyną opozycyjną siłą polityczną, która nie popiera podwyżek dla nauczycieli, jest Konfederacja.

Dziękujemy PO, Lewicy, PSL oraz Polsce 2050 za poparcie tej inicjatywy. Liczymy też na to, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek, nauczycielka, nasza koleżanka, przyspieszy prace nad tym dokumentem

- mówił podczas konferencji prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Sławomir Broniarz: Partyjniactwo wdziera się do programu nauczania [Super Raport]
Listen on Spreaker.