Nauczyciel płakał ze śmiechu jak sprawdzał. Te odpowiedzi z klasówek to HIT! [GALERIA]

i

Autor: giovannacco/Pixabay/cc0 Nauczyciel płakał ze śmiechu jak sprawdzał. Te odpowiedzi z klasówek to HIT! [GALERIA]

Praca

Ile zarabiają nauczyciele od marca 2023? Minister Czarnek podpisał rozporządzenie w sprawie płac

Po noworocznym podniesieniu pensji minimalnej związkowcy z ZNP nasilili żądania dotyczące wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli. W czwartek (23 lutego 2023) minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie podwyższające wynagrodzenia nauczycieli o 7,8 proc. Ile wyniosły podwyżki dla nauczycieli? Ile zarabiają nauczyciele od marca 2023?

Podwyżki dla nauczycieli 2023 zatwierdzone. Minister Czarnek podpisał rozporządzenie

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek 23 lutego podpisał rozporządzenie o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli.

Zgodnie z art. 30 ust. 11 ustawy – Karta Nauczyciela podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku. Wszyscy uprawnieni nauczyciele otrzymają więc wyrównanie od 1 stycznia br. 

Subwencja oświatowa w 2023 r. wyniesie 64,4 mld zł. To o 11,1 mld zł więcej w stosunku do ustawy budżetowej z 2022 r., czyli wzrost o 20,8 proc. Nigdy nie było tak gigantycznego zwiększenia kwotowego i procentowego subwencji. Mimo olbrzymich wydatków budżetu państwa, m.in. na zbrojenia i ochronę zdrowia, rząd przeznaczy w przyszłym roku rekordowe środki na oświatę.

Ile zarabiają nauczyciele w 2023 roku?

Minimalne wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku po podwyżkach o 7,8 proc. wyniesie:

  • nauczyciel początkujący: 3690 zł brutto (wzrost 266 zł brutto z kwoty 3424 zł brutto w 2022 roku),
  • nauczyciel mianowany: 3890 zł brutto (wzrost 293 zł brutto z kwoty 3597 zł brutto w 2022 roku),
  • nauczyciel dyplomowany: 4550 zł brutto (wzrost 326 zł brutto z kwoty 4224 zł brutto w 2022 roku).

Z czego wynikała konieczność wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli?

Wraz z nadejściem 2023 roku wzrosła płaca minimalna, która obecnie wynosi 3 490 złotych brutto. Sławomir Broniarz, prezes ZNP zwracał uwagę, że podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że niektórzy pedagodzy będą otrzymywać pensje niższe od tej kwoty.

Minister Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli

Choć podwyżki dla nauczycieli zostały wprowadzone, minister Czarnek odnosi się do nich od dłuższego czasu z umiarkowanym optymizmem. Odnosząc się do postulatów związkowców, minister w środę (1 lutego) w programie "Polski punkt widzenia" wskazywał, że "w dużej części oczekiwania zostały zrealizowane".

Związkowcy zaciemniają rzeczywistość, taka rola związków nam się nie podoba. Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli realizujemy od kwietnia ub.r. – kwiecień, wrzesień i styczeń, w związku z nową ustawą budżetową 

– zaznaczył.

Chcemy, żeby były dalsze podwyżki. Realizujemy podwyżki od 2015 r., odkąd jesteśmy przy władzy

 – podkreślił.

Minister podał, że wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli za rządów PiS wzrosły o niemal 80 proc., natomiast dla najlepiej zarabiających o 55 proc.

Nauczyciele już na początku roku chcieli zdecydowanie wyższych podwyżek

Próby walki o wyższe podwyżki były podejmowane na różnych szczeblach. Senat przegłosował poprawkę w ustawie budżetowej dotyczącą zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli o 25,3 proc. zamiast o przyjęte wcześniej 7,8 proc. Był to wynik wniosku złożonego przez związek, w którym nauczyciele postulowali o zwiększenie kwoty bazowej wynagrodzenia do 4 432,15 złotych brutto.

500+ do likwidacji? Politycy komentują
Listen on Spreaker.