Złotoborowik wysmukły czyli amerykaniec

i

Autor: Choczewo24

z regionu

Amerykany znów obrodziły. Wysyp tych rarytasów to co roku raj dla grzybiarzy

Gdy tylko przyjdzie sezon, grzybiarze wychodzą z lasu z wiadrami pełnymi amerykańców. Czym jest prawdziwek z przydomkiem "amerykański"? Grzybiarze na Kaszubach donoszą, że właśnie teraz warto go poszukać, a my sprawdzamy jak go rozpoznać i przyrządzić.

Jak donosi portal Choczewo 24 info żniwa borowika amerykańskiego wciąż trwają. Leśnicy mówią o pladze i prawdziwym wysypie jednego gatunku: to Borowik amerykański, czyli złotak/złotoborowik wysmukły (łac. Boletus projectellus). 

Ten rodzaj borowika zaskakująco różni się od naszych rodzimych, szlachetnych odmian. Różnice widać gołym okiem i nie wszyscy decydują się nie zbieranie tego grzyba, gdyż nie znają tego rodzaju owocników.

Szczególnie w okolicach Kopalina, Lubiatowa, Sasina i Łeby jest ich wciąż baaaardzo dużo… 80, 130, 160, 200 szt. zebranych grzybów na godzinę 😮 to liczby, które naprawdę mogą szokować. Turyści, co prawda już wyjechali, ale… miejscowych wciąż czekają „grzybowe” żniwa…

- czytamy na stronie gminy Choczewo.

Do Polski borowik amerykański przywędrował nie z Ameryki, lecz z terenu Litwy, gdzie pojawił się po raz pierwszy w Europie. Teraz jego populacja jest spotykana na Podlasiu oraz w lasach pobrzeża Bałtyku. Ten rodzaj grzyba szczególnie upodobał sobie zarośnięte, piaszczyste wydmy, spotkać go można od Suwałk po Łebę. Na Kaszubach ogromnie popularny jest w lasach w okolicy Stilo oraz Białogóry - te są bogate we wrzosy stąd też popularna nazwa potoczna: borowik wrzosowy. Jego siedliskiem są lasy sosnowe oraz te, gdzie rośnie kosodrzewina.

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś

QUIZ. Czy ten grzyb jest jadalny?

Pytanie 1 z 9
Czy ten grzyb jest jadalny?
Czy ten grzyb jest jadalny?