Dzień Babci i Dziadka – historia. Kiedy świętujemy?
Dzień Babci i Dziadka jako święto najszybciej pojawiło się we Francji. A wszystko zaczęło się od kawy Babci. Powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną kawę Babci, czyli Café Grand’Mère. Była to w północnej Francji lat 50. XX w. bardzo popularna kawa, stworzona i sprzedawana przez małżeństwo Monnier z Roubaix, właścicieli delikatesów.
We Francji obchodzone jest w marcu i jest ruchomym świętem. Odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę marca. Tam działa także stowarzyszenie „Fête des grand-mères”, które m.in. organizuje pochody ku czci babć, zwane „Mamif’estation”.
Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, za sprawą wystąpienia Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce Drzewa umierają stojąc. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger (zm. 1985).
W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.
W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia.
Wyjątkowe życzenia na Dzień Babci i Dziadka
Chcesz, aby życzenia, które złożysz w tym roku swojej babci i dziadkowi nie były oklepane? Chcesz, żeby były wyjątkowe, takie... od Ciebie? Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które wywołają wzruszenie i szczery uśmiech na ich twarzach. Życzenia znajdziesz w naszej galerii.