Nieoficjalnie: Aleksandra Kosiorek prezydentem Gdyni. Są cząstkowe wyniki!

i

Autor: Paweł Lemke

Wybory Samorządowe 2024

Aleksandra Kosiorek prezydentem Gdyni. Są oficjalne wyniki PKW

2024-04-22 5:04

Gdynianie zagłosowali w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta. 21 kwietnia przejdzie do historii jako dzień, w którym wskazali zastępcę wieloletniego prezydenta Wojciecha Szczurka. Kogo wybrano?

Do Gdyni od rana spływają gratulacje z całej Polski i słowa uznania, że Trójmiastem będą rządzić trzy kobiety! 

Jeżeli jeszcze nie znacie dobrze Aleksandry Kosiorek, to koniecznie przeczytajcie o tym kim jest Aleksandra Kosiorek, jakie ma osiągnięcia i o jej życiu prywatnym.

Przez lata Wojciech Szczurek wygrywał w pierwszej turze, zdobywając rekordowo duże poparcie również w skali kraju. W 2024 nie przeszedł nawet do drugiej tury. Sondaże i wskazania bukmacherów typowały, że drugą turę wyborów w Gdyni wygra Aleksandra Kosiorek. Jak zadecydowali gdynianie?

Wyniki na prezydenta Gdyni 2024. Kto wygrał? 

Cisza wyborcza już minęła, czas liczyć głosy. Pierwsze wyniki to analiza tych, jakie podają pojedyncze komisje wyborcze w mieście. Oficjalne wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pojawią się po wprowadzeniu ich do systemu internetowego przez komisarza wyborczego w Słupsku. Są już znane wyniki ze 100 % komisji w Gdyni.

PKW opublikowała dane z 118 na 118 obwodów głosowania w ponownym głosowaniu. W drugiej turze wyborów kandydaci zdobyli:

Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) - 47 248 głosów, 62,49 procent. 

Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska) - 28 364 głosy, 37,43 procent.

Przez lata Wojciech Szczurek wygrywał w pierwszej turze, zdobywając rekordowo duże poparcie również w skali kraju. W 2024 nie przeszedł nawet do drugiej tury. Sondaże i wskazania bukmacherów typowały, że drugą turę wyborów w Gdyni wygra Aleksandra Kosiorek.

W 2024 roku o stanowisko prezydenta Gdyni w wyborach samorządowych stanęła rekordowa liczba, pięcioro kandydatów.

Do drugiej tury przeszli:

Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog)

Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska).

Gdynianie 21 kwietnia 2024 roku zadecydowali o wyborze nowego prezydenta Gdyni

Druga tura wyborów na wójtów burmistrzów i prezydentów jest konieczna tylko wtedy, jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma poparcia wyższego niż 50 procent wszystkich głosujących. W wyborach 7 kwietnia 2024 roku w Gdyni nikt takiej przewagi nie zebrał, a w drugiej turze udział biorą dwie osoby, które zyskały największą ilość głosów.

Aleksandra Kosiorek ubiega się o stanowisko prezydenta Gdyni z ramienia federacji Gdyński Dialog. Ma 39 lat i jest radcą prawnym. W Orłowie współprowadzi kancelarię prawną, specjalizującą się w prawie medycznym. Jest autorką 4 publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów o tematyce prawnej.

Od kilku lat zajmuje się również walką na rzecz praw kobiet oraz pracą aktywistyczną na rzecz miasta.

Prywatnie żona i mama dwójki dzieci w wieku szkolnym. Uwielbia rodzinne wyjazdy z przyczepą kempingową – zarówno niedalekie wycieczki, ale szczególnie wyprawy w góry. Odpoczywa szydełkując i spacerując ze swoim psem – Kropką.

Tadeusz Szemiot reprezentuje KWW Koalicja Obywatelska, ale od początku był najszerzej popieranym kandydatem na prezydenta. Startując w wyborach jego kandydaturę wsparli liderzy gdyńskiej Lewicy, Razem, Zielonych, Platformy Obywatelskiej i Koalicji Ruchów Miejskich. Ruchy miejskie, które popierają Tadeusza Szemiota to Bryza, Miasto Wspólne, Gdynianka i Marzę o Gdyni. W momencie ogłoszenia tej kandydatury mówiono o najszerszej koalicji w Polsce. Jak się okazało, jest efekt tej wspólnej pracy, a start w drugiej turze oznacza niewątpliwy sukces.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną
Listen on Spreaker.