Wieczór wyborczy minął w rytmie szant - tak morski klimat nie dziwi, bo jak podkreślała o sobie Aleksandra Kosiorek, wiele czasu spędziła podobnie na gdyńskim Pokładzie. Jej mąż również związany jest z morzem - to emerytowany marynarz. Nie zabrakło też turkusowego koloru, który towarzyszy Aleksandrze Kosiorek już od czasów prawyborów prezydenckich (a może wcześniej?). W barwie Gdyńskiego Dialogu był tort, nad którym w sztabie odśpiewano radosne sto lat.
O sobie osobiście Aleksandra Kosiorek opowiedziała nam w wywiadzie przedwyborczym. Co mówi po ogłoszeniu wyniku wyborów? Przypomina o zapowiedziach audytu, ale uspokaja, że nie będzie masowych zwolnień w urzędzie miasta. "Turkusowa rewolucja nie musi oznaczać rewolucji na starcie" - powiedziała dziennikarzom.
Co wiadomo o najbliższych współpracownikach Aleksandry Kosiorek? Wśród najbliższych współpracowników będzie osoba wyłoniona z Koalicji Obywatelskiej oraz Bartłomiej Austin z Gdyńskiego Dialogu. To Aleksandra Kosiorek potwierdziła po ogłoszeniu wyników wyborów. Z czasem wybrana prezydent chce ograniczać ilość zastępców prezydenta, zapowiedziała jednak, że nie od razu i na pewno nie do końca 2024 roku.
Pytana o Zygmunta Zmudę-Trzebiatowskiego (prowadzącego kampanię oraz czołowego działacza Gdyńskiego Dialogu) przyznaje, że nie jest on zainteresowany obecnością w roli wiceprezydenta.
Interakcje z mieszkańcami na ulicy wskazywały, że naprawdę oczekują takiej dużej zmiany. Nie tylko odsunięcia prezydenta Szczurka od władzy, nie tylko odsunięcia radnych Samorządności od władzy, ale również takiego twardego resetu. Chciałabym, żeby wszystkie kobiety, które obserwowały tą kampanię wyborczą, zrozumiały, ze one też mają. Nie ma takiego stanu, że coś jest niemożliwe, jeżeli naprawdę się uprzemy to naprawdę damy radę- powiedziała dla Radia Eska Trójmiasto Aleksandra Kosiorek podczas wieczoru wyborczego.
Aleksandra Kosiorek startująca z Gdyńskiego Dialogu została wybrana na prezydenta miasta. W II turze wyborów samorządowych zdobyła 62,49 proc. głosów. Pokonała Tadeusza Szemiota z KO, na którego głosy oddało 37,51 proc. mieszkańców. Kosiorek zastąpi wieloletniego prezydenta Gdyni - Wojciecha Szczurka.
Na Kosiorek w I turze wyborów samorządowych (7 kwietnia 2024) zagłosowało 33 010 mieszkańców, czyli 34,43 proc. Na jej kontrkandydata Tadeusza Szemiota głos oddało 24 782 osoby, czyli 25,85 proc.
W II turze wyborów na Kosiorek głos oddało 47 248 mieszkańców, czyli 62,49 proc. Na Szemiota 28 364 głosów, czyli 37,51 proc.
Aleksandra Kosiorek prywatnie
Aleksandra Kosiorek ma 39 lat. To prawniczka i przedsiębiorczyni. Od 11 lat prowadzi swoją kancelarię, specjalizującą się w prawie medycznym. Jest autorką 4 publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów o tematyce prawnej.
Od kilku lat zajmuje się również walką na rzecz praw kobiet oraz pracą aktywistyczną na rzecz miasta.
Prywatnie Aleksandra Kosiorek to żona i mama dwójki dzieci w wieku szkolnym. Uwielbia rodzinne wyjazdy z przyczepą kempingową – zarówno niedalekie wycieczki, ale szczególnie wyprawy w góry. Odpoczywa szydełkując i spacerując ze swoim psem – Kropką. W przestrzeni publicznej nie pokazywała wizerunku swoich dzieci i tak chce, by pozostało po wyborach.
Kim jest Aleksandra Kosiorek i Gdyński Dialog?
Gdyński Dialog nad kampanią i ważnymi sprawami dla Gdyni pracował już od dawna. W 2023 roku w ramach działalności organizacji stowarzyszenia zorganizowano prawybory. Naprzeciw siebie stanęła tam Aleksandra Kosiorek oraz Bartłomiej Austen. Już wtedy zapowiadano, ze niezależnie od wyników prawyborów, współpraca będzie kontynuowana. Zgodnie z obietnicą Bartłomiej Austen ma zostać wiceprezydentem Gdyni i ramienia Kosiorek, która zwyciężyła w prawyborach prezydenckich w ramach Gdyńskiego Dialogu, a 21 kwietnia wygrała też wybory samorządowe na prezydenta.
Gdyński Dialog w prawyborach określił swoje główne założenia. Efektem pracy było sformułowanie kluczowych spraw, które należy w Gdyni zmienić. Wskazywano na:
- Transparentność procedur, działań i decyzji podejmowanych przez władze miasta oraz ich skutków finansowych
- Dialog z mieszkańcami, realne konsultacje i partycypacja, partnerskie traktowanie rad dzielnic
- Racjonalność wydatków, zmniejszanie zadłużania miasta, jasna koncepcja i hierarchia ograniczania wydatków
- Powstrzymanie betonowania miasta i likwidacji terenów zielonych
- Wprowadzanie rozwiązań realnie chroniących klimat i ekologicznych
- Najpierw mieszkańcy – później goście
- Partnerska, bliska współpraca z samorządami Trójmiasta oraz Małego Trójmiasta Kaszubskiego.To też część postulatów Aleksandry Kosiorek.
Aleksandra Kosiorek doświadczenie prezydentki Gdyni
Aleksandra Kosiorek podała, że aktywnością społeczną zajmuję się od 2016 roku. W tym czasie organizowała strajki kobiet i udzielała się na rzecz Gdyni i praw kobiet, praw osób wykluczonych oraz praw obywatelskich.
Zaznaczyła, że była współautorką pierwszego projektu uchwały przewidującej darmową komunikację publiczną dla dzieci. Zajmowała się również nagłaśnianiem nieprawidłowości działania gdyńskich władz i służyła wsparciem prawnym różnym gdyńskim stowarzyszeniom.
"Nigdy nie byłam związana z żadną partią polityczną, chociaż na prośbę niektórych posłanek świadczyłam im pomoc prawną lub doradzałam w przypadku wątpliwości" - napisała na swojej stronie internetowej.
Zdaniem Aleksandry Kosiorek największym wyzwaniem w Gdyni jest zmniejszenie zadłużenia miasta i odbudowanie zaufania do władzy samorządowej.
Kosiorek po objęciu prezydentury zamierza skupić się na inwestycjach dzielnicowych, współpracować z gminami sąsiednimi w szczególności w zakresie wspólnych projektów i budować dialog społeczny.
Kosiorek przed II turą wyborów mówiła, że chciałaby wejść w rolę menedżera, który będzie dobrze realizował, „to co rada miasta zaproponuje mieszkańcom”. Zapewniła, że zamierza zachęcać radnych miejskich do kontaktów z mieszkańcami Gdyni. "Z takich rzeczy, na które mogę mieć wpływ, ale w formie nacisku, a nie decyzji, to zachęcanie radnych do kontaktów z mieszkańcami w toku kadencji".
Dodała, że nie podobało jej się, że radni Samorządności pojawiali się tylko w kampanii wyborczej, a potem nie było możliwości nawiązania z nimi kontaktu. "Sama kiedyś próbowałam rozwiązać problem w mojej dzielnicy, przyszłam na dyżur radnego, który miał być w urzędzie miasta i radnego nie było na tym dyżurze. Uważam to za niedopuszczalne. Trzeba przywrócić takie funkcjonowanie miasta, które było założeniem w projekcie samorządu terytorialnego" - stwierdziła.
Postulaty Aleksandry Kosiorek
Kosiorek zapewniła, że będzie chciała wprowadzić w mieście bezpłatne parkowanie w weekendy. Tłumaczyła, że system, jaki obecnie obowiązuje, czyli że mieszkańcy mogą zgłosić się do Zarządu Dróg i Zieleni, żeby mieć bezpłatne miejsce w niedziele, to "tylko produkowanie pracy dla urzędników".
Zapowiedziała redukcję wydatków "tam, gdzie to będzie możliwe" i jednocześnie zwiększenie przychodów.
Musimy ściągać do miasta młode rodziny. Z drugiej strony ucieka nam biznes z Gdyni – strefa przemysłowa, jaką jest ulica Hutnicza – ok. 3 tys. przedsiębiorców, ale ci zaczynają uciekać do Rumi, bo warunki prowadzenia biznesu w Gdyni są bardzo trudne z uwagi na kontakt i przeszkody stawiane przez urząd
- powiedziała i dodała, że miasto powinno przyciągać inwestorów i stworzyć strefę przemysłową.
W wywiadzie udzielonym przed wyborami odpowiedziała na kilka krótkich pytań:
W Gdyni powinno być więcej: dla seniorów czy dla młodych?
Aleksandra Kosiorek: Sprzeciwiam się dzieleniu ludzi według kategorii wieku. Miasto jest i powinno być dla wszystkich i o każdej grupie wiekowej powinno myśleć, z uważnością reagując na jej potrzeby.
Kolej na Pogórze – tak czy nie?
Aleksandra Kosiorek: Uważam, że kolej do dzielnic północnych to potrzebne i oczekiwane rozwiązanie transportowe. Jeden warunek: sensowna częstotliwość kursów.
Budżet Obywatelski z większymi pieniędzmi tak czy nie?
Aleksandra Kosiorek: Tak, ale pod warunkiem zmiany zasad działania całego Budżetu Obywatelskiego. Obecny system się nie sprawdza i w takim kształcie powinien zostać raczej zaniechany.
Co powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający Gdynię? Jedno miejsce.
Aleksandra Kosiorek: Błyskawicę i Dar Pomorza – jako żona marynarza Marynarki Wojennej (obecnie już na emeryturze) mam w sobie dużo miłości do tego morskiego oblicza Gdyni i majestatycznych okrętów.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].
GALERIA: Gdynia Molo Rybackie. Największe osiedle na nabrzeżu. Centrum rozrasta się w głąb morza