600 tys złotych za ochronę Dulkiewicz

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/ SUPER EXPRESS 600 tys złotych za ochronę Dulkiewicz

Wybory samorządowe 2024

Aleksandra Dulkiewicz ubiega się o reelekcję. Ma poparcie Koalicji Obywatelskiej

2024-04-05 14:33

Obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz startuje w kwietniowych wyborach na urząd prezydenta miasta z poparciem stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej. Oba ugrupowania utworzą wspólną listę kandydatów do Rady Miasta Gdańska.

Podczas konferencji prasowej członków stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska oraz Koalicji Obywatelskiej, poinformowano o utworzeniu wspólnych list kandydatów w wyborach samorządowych. Podano również, że Aleksandra Dulkiewicz będzie ubiegała się o reelekcję z poparciem Koalicji Obywatelskiej.

Przez ostatnie pięć lat koalicja rządząca naszym miastem przeprowadziła je bezpiecznie i sprawnie przez wszystkie kryzysy i wyzwania. To m.in. covid, wojna na Ukrainie, spór z Prawem i Sprawiedliwością

- mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski (KO).

Zaznaczył, że stabilna koalicja będzie nadal działać razem z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i partnerami: PO, Wszystko dla Gdańska, Nowoczesną i Inicjatywą Polska. Podkreślił, że zostanie utworzona wspólna lista wyborcza, by 7 kwietnia wygrać wybory samorządowe.

Drugi z wiceprezydentów Gdańska Piotr Grzelak (Wszystko dla Gdańska) stwierdził, że oba ugrupowania połączyła synergia środowisk, ludzi z krwi i kości, doświadczonych radnych i działaczy lokalnych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Idziemy do zwycięstwa wspólnie. Negocjacje nie były łatwe, to była ważna dyskusja o wizji miasta, którą konsekwentnie realizujemy od pięciu lat

- ocenił Piotr Grzelak.

Aleksandra Dulkiewicz przytoczyła słowa, które zapisane są na Złotej Bramie: "zgodą małe republiki rosną - niezgodą wielkie upadają".

Myślę, że ta maksyma nam przyświeca

– dodała.

Zaznaczyła, że rozpoczyna się kampania wyborcza, w której "chcą pokazywać, jakie mają pomysły na kolejne pięć lat.

Dzięki zwycięstwu w październikowych wyborach (parlamentarnych) nasze miasto stoi przed szansą dalszego rozwoju. Chcemy popchnąć Gdańsk i cały region jeszcze dalej, by były bardziej odporne na wyzwania i kryzysy, które mogą przyjść

- stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz.

Ze wspólnych list w wyborach samorządowych wystartują m.in. Aleksandra Dulkiewicz (WdG), Piotr Borawski, Piotr Grzelak, obecna przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak (KO), przewodniczący KO w Radzie Miasta Cezary Śpiewak-Dowbór czy Łukasz Bejm (KO).

Jak przypomniał miejski portal Gdańska, ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 r. Wybrano wówczas 34-osobową Radę Miasta Gdańska, w której znalazły się trzy ugrupowania: Koalicja Obywatelska - 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12 radnych, bezpartyjny ruch Wszystko dla Gdańska - 7 radnych.

Wybory prezydenckie w II turze z wynikiem 64,80 proc. wygrał wówczas Paweł Adamowicz z komitetu Wszystko dla Gdańska, sprawujący stanowisko prezydenta Gdańska od 1998 r., pokonując Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, którego poparło 35,20 proc. głosujących.

Po zabójstwie Pawła Adamowicza, w styczniu 2019 r., odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. Wygrała je w I turze Aleksandra Dulkiewicz z wynikiem 82 proc. głosów, pokonując Grzegorza Brauna - 11,86 proc. i Marka Skibę - 5,92 procent.

GALERIA: Protest rolników w Pomorskiem. Blokady na drogach krajowych i w centrum Gdańska

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Protest rolników w centrum Gdańska