Adam Buksa w reprezentacji na Euro 2024. Kim jest i gdzie trafi po turnieju?

i

Autor: Adam Buksa/facebook/pixabay.com

Euro 2024

Strzelec bramki Polska-Holandia! Adam Buksa w reprezentacji na Euro 2024

2024-06-16 17:40

Adam Buksa to jeden z napastników, na którego postawił Michał Probierz w zbliżającym się Euro 2024. Ten utalentowany piłkarz przez dwa sezony strzelał bramki dla Lechii Gdańsk, natomiast ostatni rok spędził na tureckich boiskach jako zawodnik Antalyasporu. Z którą ligą zamierza związać się po Euro 2024 i jaką drogę przeszedł zanim znalazł się w podstawowym składzie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej?

Adam Buksa - kariera

Adam Buksa urodził się 12 lipca 1996 roku w Krakowie. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Wiśle Kraków. W wieku 11 lat wraz z rodzicami przeniósł się do Klagenfurtu. Tam trenował w Austrii Kärnten. Stamtąd trafił do Hutnika Kraków, a następnie do krakowskiej Garbarni. W sezonie 2013/2013 wrócił do „Białej Gwiazdy”, z którą brał udział w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. Jeden sezon spędził również w zespole juniorów włoskiej Novary Calcio. Swój debiut w Ekstraklasie Buksa zaliczył już jako zawodnik Lechii Gdańsk, w której grał od 2014 do 2016 roku. Jego kolejną drużyną było Zagłębie Lubin, natomiast w 2018 roku grał już dla Pogoni Szczecin.

Gdzie gra Adam Buksa?

W 2018 roku Buksa został powołany do seniorskiej kadry Jerzego Brzęczka. Miniony rok Adam Buksa spędził na tureckich boiskach jako zawodnik Antalyasporu. Wypożyczenie do tego klubu z francuskiego RC Lens było udanym posunięciem, czego dowodem jest 16 strzelonych goli w tamtejszej ekstraklasie. Jego kontrakt z tureckim klubem kończy się 30 czerwca. Piłkarz, póki co, nie zdecydował jaki będzie jego kolejny zawodowy krok po Mistrzostwach Europy. Oficjalnie mówi, że bierze pod uwagę grę w Europie, Azji czy Ameryce Północnej.

Adam Buksa – życie prywatne

Adam Buksa ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Obecnie jest studentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu, na kierunku „Zarządzanie zespołem sportowym”. Młodszy brat Adama Buksy – Aleksander, również jest piłkarzem. Występuje w Wiśle Kraków oraz młodzieżowych rocznikach reprezentacji Polski. Żoną Adama Buksy jest modelka Aleksandra Zębala.

Mecze Polaków na Euro2024

  • Polska - Holandia 16.06 godz. 15.00
  • Polska - Austria 21.06 godz. 18.00
  • Francja - Polska 25.06 godz. 18.00

GALERIA: 46. Derby Trójmiasta Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Listen on Spreaker.