100. wpływowych ludzi ze świata medycy. Są osoby z Pomorza!

i

Autor: pixabay

ranking

100. wpływowych ludzi ze świata medycyny. Są osoby z Pomorza!

Już po raz 21. “Puls Medycyny” ogłosił wyniki prestiżowego rankingu Lista Stu. Za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie jury uznało prof. Macieja Banacha, natomiast osobą mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce już po raz trzeci okazał się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W rankingu znaleźli się również medycy z Pomorza.

Za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie kapituła Pulsu Medycyny uznała prof. dr. hab. n. med. Macieja Banacha, specjalistę w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, kierownika Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Rok 2023 był kolejnym bardzo dobrym rokiem, w którym przede wszystkim kontynuowałem wiele rozpoczętych wcześniej projektów zawodowych i naukowych, w tym te dotyczące szczepionki na miażdżycę, zastosowań nutraceutyków (m.in. kurkuminy) czy jeszcze dokładniejszej i wcześniejszej oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Niektóre wyniki, które udało mi się osiągnąć, np. te związane z natychmiastowym leczeniem hipolipemizującym, wymagały wdrożenia systemowego, aby mogli z nich korzystać pacjenci. Jest to praca organizacyjna, która również pochłania dość dużo mojego czasu, ale bez tego działalność stricte naukowa nie miałaby większego sensu. Miniony rok po raz kolejny udowodnił mi — co szczególnie chciałbym podkreślić — że nie osiągnie się nic wielkiego bez dobrej współpracy. Ja mam tę przyjemność i ogromny przywilej, że na co dzień pracuję z fantastycznymi osobami z całego świata. Niektórzy towarzyszą mi niemal od początku drogi zawodowej i wciąż są dla mnie inspiracją. Coraz częściej jednak dołączają do mojego zespołu młodzi ludzie, dla których jestem mentorem, a jednocześnie bardzo wiele się od nich uczę 

– powiedział prof. Banach w rozmowie z “Pulsem Medycyny”.

Za osobę mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce jury - już po raz trzeci - uznało Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialnego m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji.

Najbardziej wpływowi z Pomorza

W kategorii MEDYCYNA z województwa pomorskiego znaleźli się, na miejscu:

  • 3. prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii; rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • 6. prof. dr hab. n. med. Jacka Jassema, specjalistę w dziedzinie onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej w Katedrze i Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • 17. prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, spec. neurologii; kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
  • 26. prof. dr hab. n. med. Rafał Dziadziuszko, spec. onkologii klinicznej i radioterapii; kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • 28. prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz, spec. chorób wewnętrznych i hipertensjologii; kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • 64. dr hab. n. med., prof. GUMed Elżbieta Senkus-Konefka, spec. onkologii klinicznej i radioterapii; adiunkt w Katedrze i Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • 72. prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, spec. pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej; kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W kategorii STU 2023: system ochrony zdrowia na:

  • 71. miejscu znalazł się prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, spec. chirurgii dziecięcej; kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • 90. miejscu znalazła się prof. dr hab. n. farm. Agnieszka Zimmermann, prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ds. jakości kształcenia, kierownik Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego GUMed,
  • 91. miejscu prof. dr hab. n. med., spec. neurologii Jarosław Sławek, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; kierownik Oddziału Neurologii i Udarów Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

GALERIA: Dzień Jedności Kaszubów 2024. Tak było na tej niesamowitej imprezie!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Protest rolników w Wejherowie