Wsteczne zwolnienie lekarskie
"Nie ma miejsc" - to znany wszystkim zwrot. Słyszany z ust rejestratorki u lekarza pierwszego kontaktu, gdy właśnie rozłożyło nas przeziębienie czy grypa, może przyprawić o ból głowy. Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie wstecz? Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego i uzasadnienia naszej nieobecności w pracy jest właśnie zwolnienie lekarskie. Jak je zdobyć, gdy nie sposób dostać się do lekarza? Pytanie zadamy inaczej: ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?
Czy L4 można wystawić wstecz?
Popularnie L4 czyli wypełniony, niegdyś papierowy druk, dziś formularz internetowy zwolnienia lekarskiego jest niezbędne by usprawiedliwić naszą nieobecność w pracy oraz pozwolić na wypłatę zasiłku. NFZ jakby przewidując kolejki u lekarzy i brak wolnych terminów ma na to rozwiązanie. Jest nim zwolnienie lekarskie wstecz. Lekarz może wystawić wsteczne zwolnienie lekarskie, jest jednak kilka ograniczeń i sytuacji wyjątkowych.
L4 - ile dni wstecz?
Przepisy określają dokładnie do ilu dni wstecz zwolnienie lekarskie będzie uznawane zarówno w pracy jak i w ZUS, który wypłaci zasiłek chorobowy. Co do zasady L4 można otrzymać z datą wstecz. Lekarz może wystawić takie zwolnienie dokładnie trzy dni wstecz. Są jednak wyjątki. Jak przeczytamy na oficjalnych stronach rządowych:
lekarz może wystawić zwolnienie na trzy dni wstecz przed wizytą (zwolnienie od psychiatry może być wystawione dowolnie wcześniej). Z kolei zwolnienie z tytułu pobytu w szpitalu wystawiane jest w dniu wypisu z placówki lub, w przypadku dłuższej choroby, co 14 dni
Przykładowo, gdy zachorujemy w poniedziałek, po zwolnienie lekarskie ze wsteczną datą możemy przyjść następnego dnia lub maksymalnie trzy dni później czyli najpóźniej w czwartek (liczą się trzy dni poprzedzające wizytę). Taka możliwość może być pomocna szczególnie podczas chorób dotyczących układu pokarmowego, gdy dolegliwości nie pozwalają nawet na wyjście z domu. Z myślą o takich przypadkach stworzono możliwość wystawiania wstecznego zwolnienia lekarskiego czyli chorobowego wstecz.
Zwolnienie lekarskie - ile dni wstecz?
Warto więc przy kolejnej chorobie wykorzystać tą wiedzę i ze spokojem poczekać kolejny dzień na wizytę. Chorobowe możemy dostać do trzech dni wstecz. Zgodnie z prawem pracownik nie ma obowiązku dostarczenia zwolnienia swojemu pracodawcy (nie wypełnia się druku L4 wstecz). Wynika to z tego, że cała procedura odbywa się poprzez e-ZLA czyli elektroniczne zwolnienie, które jest generowane w systemie. Wgląd do niego ma zarówno pracodawca jak i ZUS. Każdy pracownik ma natomiast obowiązek powiadomić o swojej nieobecności przełożonego najpóźniej w drugim dniu nieobecności.