Znamy płeć gdyńskich sokołów. Jak wyglądało obrączkowanie?

i

Autor: Zygmunt Gołąb/gdynia.pl

sokoły

Znamy płeć gdyńskich sokołów. Jak wyglądało obrączkowanie? [WIDEO]

2023-05-19 7:50

W Gdyni zaobrączkowano trzy młode sokoły, czyli potomstwo Bryzy i Bosmana, które przyszło tej wiosny na świat. Okazuje się, że to dwie samiczki i jeden samiec. Jak wyglądał ten proces?

Tegoroczne potomstwo w gnieździe sokołów w Gdyni

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia w gdyńskim gnieździe sokołów wykluły się trzy pisklęta - dziewiąty miot Bryzy i Bosmana. To wyjątkowa para, bo samica pochodzi z Niemiec, a jej wybranek - spod Wrocławia.

Jak rozmnażają się sokoły?

Na początku wiosny, w marcu, sokoły wędrowne składają jaja. Potem wykluwają się pisklęta, które w gnieździe spędzają od 5 do 6 tygodni. Gdy już wylecą z rodzinnego „domu”, przez miesiąc dokarmiane są przez rodziców.

W międzyczasie młode sokoły są obrączkowane, co pozwala na dalsze śledzenie ich życia.

Znamy płeć gdyńskich sokołów. Jak wyglądało obrączkowanie? [GALERIA]

Obrączkowanie sokołów w Gdyni

W ubiegłym tygodniu, 11 maja, pod gniazdem pojawili się członkowie ze Stowarzyszenia Sokół.

Bryza zniosła łącznie 4 jaja, jednak jedno się nie wykluło. Powodem jest to, że zniosła je wcześniej niż pozostałe i zaczęła inkubować dopiero po pewnym czasie. Wiemy już, że z tego czwartego jaja nie wykluje się pisklę

- mówi Daria Podobajew ze Stowarzyszenia.

Dzięki obrączkowaniu wiemy, z jakim powodzeniem wyprowadzają lęgi sokoły. Od ptaków pobierana jest także krew, co pozwala na określenie płci ptaka i sprawdzenie genetycznych powiązań między innymi przedstawicielami gatunku.

Płeć młodych sokołów w Gdyni

Dzięki obrączkowaniu wiemy, że w gdyńskim gnieździe wykluły się dwie dziewczynki i jeden chłopiec.

Chłopak, jak na przyszłego drapieżnego samca przystało, nie wydawał się być skrępowany obecnością mediów i zerkał na nas z ciekawością. Jego dwie siostry zachowały trochę większą powściągliwość - z wiekiem na pewno im to minie 

- relacjonuje miejski portal gdynia.pl.

Dlaczego gniazda sokołów umieszczane są na wysokości?

Sokoły wędrowne uwielbiają duże wysokości. Prawie na całym świecie gniazdują w górach, na półkach skalnych. Z kolei w miastach podobają im się wysokie budowle: kominy czy drapacze chmur. Ewenementem na skalę światową jest ekotyp, czyli populacja, która gniazduje na drzewach, zajmuje gniazda innych dużych ptaków. Znajdziemy ją we wschodnich Niemczech, Polsce i Rosji.

Obrączkowanie sokołów w Gdyni

Co dzieje się z dziećmi Bryzy i Bosmana?

Młode sokoły, które wykluły się w Gdyni w 2019 i 2020 roku mają lęgi we Włocławku, Słupsku, Redzie, Bełchatowie i Łodzi.

Gdzie oglądać gniazdo gdyńskim sokołów?

Losy sokolej rodziny można oglądać przez całą dobę w internecie. W gnieździe znajdują się kamery zamontowane przez Stowarzyszenie na rzecz dziki zwierząt „Sokół”. Gdyńskie drapieżne ptaki można śledzić tutaj.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]