Historia sokołów w Gdyni
Polsko-niemiecka para sokołów Bryza i Bosman doczekała się po raz 9. potomstwa. Sokola rodzina mieszka w gnieździe na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.
Samica w okolicach gdyńskiego komina zauważona była już w 2006 roku. Rok później zamontowano tam gniazdo, które zostało zajęte przez pustułki, jednak pojedynczy sokół stale przebywał w okolicy. W 2013 roku pojawił się samiec. Dwa lata później dochodzi do przełomu - udało się ustalić, skąd pochodzi para. Z obrączki samca odczytano, że został reintrodukowany pod Wrocławiem w roku 2010. Samica urodziła się na drzewie koło Neustrelitz w Niemczeh - 376 km od Gdyni.
Jak rozmnażają się sokoły?
Samica sokoła wędrownego składa jaja na wiosnę. Średnio to 3-4 jaja. Ich inkubacja trwa ponad miesiąc. Młode spędzają w gnieździe 5-6 tygodni. Gdy już wyfruną, przez miesiąc rodzice dokarmiają swoje dzieci.
Tegoroczna wiosna w gdyńskim gnieździe sokołów
W tym roku Bryza złożyła jaja już w pierwszej połowie marca. Z czterech złożonych jaj wykluły się jak na razie trzy pisklaki. Wciąż czekamy więc na czwartego sokoła
– informuje portal gdynia.pl.
Już za kilka tygodni pisklęta zostaną zaobrączkowane i zbadane przez ornitologów. Kiedy będzie znana ich płeć, otrzymają imiona.
Gdzie oglądać gniazdo gdyńskim sokołów?
Losy sokolej rodziny można oglądać przez całą dobę w internecie. W gnieździe znajdują się kamery zamontowane przez Stowarzyszenie na rzecz dziki zwierząt „Sokół”. Gdyńskie drapieżne ptaki można śledzić tutaj.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]