drewno opałowe

i

Autor: pixabay.com Ceny drewna opałowego. Ile zapłacimy za metr sześcienny w 2023 roku?

prawo

Zmiany w opalaniu drewnem! Rząd wprowadza ograniczenia

2024-08-01 8:33

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić zmiany w możliwościach palenia drewnem. Mają one dotyczyć definicji drewna energetycznego. Jak podkreśla ministerstwo, wejść w życie mają już we wrześniu.

Nowa definicja drewna energetycznego

Jak podkreśla ministerstwo, celem rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego jest m.in. zmniejszenie presji na wyrąb lasów ze strony energetyki zawodowej. W uzasadnieniu zaznacza się, że przepisy w proponowanym brzmieniu nie dopuszczają też możliwości przetworzenia drewna pełnowartościowego, np. przez zrębkowanie, zmielenie itp. w celu jego spalenia w charakterze drewna energetycznego.

W przypadku drewna okrągłego albo łupanego, aby mogło zostać uznane za energetycznego musi spełniać następujące cechy: średnica dolna mniejsza niż 5 cm bez kory lub 7 centymetrów w korze, bez względu na długość drewna, albo długość do 3 m i średnica górna równa lub większa niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze.

Musi też dodatkowo wystąpić co najmniej jedna z wymienianych wad; są to np. zbyt duża krzywizna, zgnilizna miękka, brunatnica obejmująca co najmniej 50 proc. powierzchni przekroju jednego z czół, zaparzenie obejmujące co najmniej 50 proc. powierzchni przekroju jednego z czół drewna, zwęglenie co najmniej 50 proc. powierzchni sztuki drewna.

Definicję ma także spełniać surowiec drzewny, którego przemysłowe wykorzystanie jest ekonomicznie nieuzasadnione ze względu na jego obniżoną wartość techniczną i użytkową. Byłyby to pozostałości drzewne z leśnictwa, których ze względów jakościowych nie można przyporządkować do innych sortymentów drewna, powstałe w związku ze ścinką czy transportem. Dodatkowo definicję spełniałyby pozostałości drzewne z produkcji rolniczej, oraz produkty uboczne przetworzenia drewna, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie, z zakładów przerobu drewna, w postaci kory, strużyn, odziomków, trocin, wiórów, zrębków, zrzyn lub szczap. Drewnem energetycznym miałyby być też odpady z przetworzenia drewna lub odpady drewnopochodne, a także surowiec pozyskany z upraw energetycznych.

Zmiany w energetyce. Od kiedy?

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała wyraził nadzieję, że najpóźniej we wrześniu zacznie obowiązywać rozporządzenie określające definicję drewna energetycznego.

Wiceminister klimatu i środowiska podkreślił, że projektowane rozporządzenie ws. drewna energetycznego można czytać jako projekt w sprawie zakazu spalania pełnowartościowego drewna w masowej energetyce.

Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby spalać w kotłach elektrowni pełnowartościowe drewno, które może trafić do polskiego przemysłu drzewnego

- powiedział.

Dodał, że projekt rozporządzenia jest odpowiedzią na postulaty branży drzewnej i organizacji społecznych.

Dorożała przekazał, że projekt trafi teraz do konsultacji międzyresortowych, a część ministerstw, jego zdaniem, może zgłosić swoje uwagi.

Liczę na to, że te konsultacje będą sprawne i najpóźniej we wrześniu nowe przepisy mogłyby wejść w życie

- dodał.

Wiceminister wskazał, że pojęcie drewna energetycznego zostało precyzyjnie zdefiniowane w projekcie, a przepisy - jak mówił - odpowiadają na wyzwania nowej unijnej dyrektywy RED III.

Dyrektywa RED III określa unijne cele w zakresie odnawialnych źródeł energii w 2030 r. na poziomie co najmniej 42,5 proc. w porównaniu z obecnym celem 32 proc. Przepisy utrzymują też status biomasy drzewnej jako źródła odnawialnego, ale z pewnymi włączeniami. Jako OZE nie będzie zaliczane np. spalanie drewna przydatnego przemysłowi przetwórczemu.

GALERIA: Iwona Wieczorek zginęła w nocy 16/17 lipca, wracając z Sopotu do domu w Gdańsku

happysad - koncert MUZO - XXM
Listen on Spreaker.