Zalanie Gdańska? Przerażające prognozy naukowców! Mowa o wzroście poziomu morza

i

Autor: Anna Kobryń

ważne

Zalanie Gdańska? Przerażające prognozy naukowców! Mowa o wzroście poziomu morza

2025-04-09 9:26

Wzrost poziomu morza to jedno z najpoważniejszych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. Naukowcy z Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) w Rzymie przeprowadzili analizę, która potwierdza, że do 2150 roku Wenecja i tereny Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą. Prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w rozmowie podkreślił, że podobny los może spotkać niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.

Prognozy dla Wenecji

Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców.

Włoscy badacze przeanalizowali trzy scenariusze klimatyczne opracowane przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC):

  • Niskie emisje
  • Średnie emisje
  • Wysokie emisje

Po raz pierwszy uwzględniono nie tylko wzrost poziomu morza, ale także osiadanie lądu i ekstremalne fale sztormowe. W najgorszym scenariuszu, do 2150 roku poziom morza może wzrosnąć nawet o 3,5 metra. Zagrożony jest system przeciwpowodziowy MoSE, który chroni lagunę przed pływami do 3 metrów.

„Wyniki naszych badań podkreślają wpływ antropogenicznej zmiany klimatu na Lagunę Wenecką. Rosnący poziom mórz, spowodowany emisjami CO2 ze spalania paliw kopalnych, łączy się z lokalnym osiadaniem lądu, pogarszanym przez urbanizację i podziemną eksploatację zasobów”

- skomentował współautor badania Tommaso Alberti z INGV. W jego ocenie bez konkretnych działań w celu zmniejszenia emisji i złagodzenia skutków globalnego ocieplenia, duże części laguny mogą zostać zalane do końca stulecia, co zagrozi historycznemu, kulturowemu i gospodarczemu dziedzictwu Wenecji.

Zagrożenie dla Polski. Gdańsk znajdzie się pod wodą?

W Polsce należy się spodziewać, że będziemy mieli ponad 90 proc. średniej światowego wzrostu poziomu morza – powiedział  prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Piskozub wskazał Żuławy Wiślane jako region szczególnie narażony na zalanie. Są one położone poniżej poziomu morza i dodatkowo osiadają. Do końca wieku wały przeciwpowodziowe mogą okazać się za niskie. Symulacje Climate Central pokazują, że pod wodą mogą znaleźć się m.in.:

  • Bazylika Mariacka w Gdańsku
  • Ulica Długa w Gdańsku
  • Śródmieście Gdyni

Gdybyśmy natychmiast przestali spalać ropę, węgiel i gaz, czyli osiągnęli neutralność emisyjną, to prognozy byłyby lepsze, ale na razie nic na to nie wskazuje. A przy scenariuszu, że te paliwa będziemy spalać jeszcze przez kilkadziesiąt lat, wzrost poziomu morza w przyszłym wieku może wynieść nawet 3 metry. Wtedy właściwie każdy port będzie zalany”

Konieczność inwestycji

Prof. Piskozub podkreśla, że już teraz powinniśmy inwestować w budowę wałów przeciwpowodziowych i wrót przeciwsztormowych. Niestety, obawiam się, że w Polsce zrobimy to dopiero po pierwszej dużej powodzi morskiej, która zaleje Gdańsk albo Żuławy – powiedział naukowiec.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Pomorskie. ORP "Sokół" już dostępny dla turystów