Orłowo plaża

i

Autor: Gdynia.pl

Zakończył się pierwszy etap odbudowy plaży w Orłowie. Drugi etap dopiero we wrześniu

2022-06-30 21:14

Właśnie dobiega końca pierwszy etap poszerzania plaży w Orłowie, która wskutek zimowych sztormów znacząco się uszczupliła. Do pracy nad poszerzaniem plaży robotnicy wrócą dopiero pod koniec sierpnia.

Pierwszy etap zakończony

Pracę nad pierwszym etapem zaczęły się na początku czerwca i były podzielone na dwa etapy, tak aby plaża była do użytku w samym środku sezonu. Do odbudowy plaży potrzeba było dużo piasku. Ten został pozyskany z innych inwestycji, między innymi z pogłębiania toru wodnego w Porcie Gdańskim.  Do pierwszego etapu prac zużyto aż 150 tysięcy metrów sześciennych piasku. Pod koniec sierpnia, kiedy turystów nad morzem będzie nieco mniej, zacznie się drugi etap prac. Wtedy to odbudowana będzie kolejna część plaży, a całość potrwa około miesiąca. 

Jak ochronić plaże?

Aby neutralizować zniszczenia plaży w Orłowie (która ostatni raz była odbudowywana w 2020 roku), planowane jest zainstalowanie podwodnych progów, które mają za zadanie częściowe wygaszenie energii, z jaką fale uderzają o brzeg. W ten sposób udałoby się zminimalizować zagrożenie kolejnej kosztownej odbudowy plaży. Jak na razie przeprowadzane są szczegółowe badania, które powiedzą ile takich podwodnych progów miałoby być i jaki miałyby mieć kształt.

Koszt obecnej refulacji (odbudowy) plaży w Orłowie to ponad 4.5 mln zł.