"Wydawcy borykają się z dramatycznymi brakami papieru. Z tego względu prosimy o składanie zamówień do 15 sierpnia. Księgarnia nie gwarantuje, że zamówienia złożone po 15 sierpnia 2022 r. będzie mogła zrealizować terminowo. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie uzależniona od terminów dodruków (koniec września)"
- czytamy wpis na stronie internetowej jednej z poznańskich podstawówek.
Sprawą braku papieru, a co za tym idzie problemem z podręcznikami szkolnymi zajął się m.in. portal samorządowy. Okazuje się, że branża papiernicza ma problemy już od jakiegoś czasu. Wzrosły ceny surowca drzewnego, chemikaliów do produkcji celulozy etc. W ostateczności koszt samego papieru także wzrósł, a co za tym idzie – stał się to surowiec trudniej dostępny - czytamy.
Jedyne co będziemy mogli zrobić z ewentualnym brakiem podręczników, to przygotowanie szkół na prowadzenie zajęć bez nich, przynajmniej tymczasowo. Podręczniki nie są potrzebne do tego, żeby uczyć i bez paniki można przetrwać opóźnienia
— mówi Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, w rozmowie z Portalem Samorządowym.
Ceny papieru w 2022 - ostre podwyżki w branży
Jak dodaje portal businessinsider.com.pl, już w styczniu tego roku eksperci rynku wydawniczego szacowali, że koszt produkcji książki w ciągu ostatnich 6 miesięcy zwiększył się o 30-40 proc. Oceniali, że w całym 2022 r. koszty wydawania książek wzrosną o kolejne 20 proc., co przełoży się na wzrost ich cen. Dodatkowo czytelnicy muszą liczyć się też z mniejszą liczbą dostępnych tytułów.