Miały być przetopione na łuski na naboje
Trzy zabytkowe osiemnastowieczne dzwony powróciły do naszego miasta na mocy umowy zawartej na początku marca w Berlinie między Unią Kościołów Ewangelickich a parafią polskokatolicką pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Najlżejsze z dwóch dzwonów, o masach 47 i 110 kg, pochodzą z kościoła pw. Bożego Ciała, a najcięższy o masie 580 kg z nieistniejącego obecnie kościoła we Wocławach.
W czasie II wojny światowej obiekty miały być przetopione w Hamburgu na łuski na naboje dla niemieckiej armii. W wyniku ataku lotnictwa alianckiego w lipcu 1943 r. zniszczono jednak zakład hutniczy. Dzięki temu dzwony ocalały. Po wojnie dzwony nawoływały wiernych w ewangelicko-luterańskim kościele św. Michała w Lubece, zbudowanym w 1951 roku. W 2008 roku świątynia została zaadaptowana na cele niesakralne.
Polecany artykuł:
Zabytkowe dzwony będą prezentowane przynajmniej do października 2024 roku. Po zakończeniu prac na wieżach gdańskich kościołów pw. Bożego Ciała w Gdańsku oraz Bazyliki Mariackiej, przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i zgodnie z intencją Unii Kościołów Ewangelickich będą ponownie nawoływać wiernych do modlitwy. Uroczyste powitanie dzwonów przez wspólnotę gdańszczanek i gdańszczan odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2024 roku w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.
GALERIA: Juwenalia w Gdańsku rozpoczęte. Klucze do miasta otrzymali studenci!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].