Na listy do głosowania trafiły w tym roku 394 projekty BO, w tym 354 dzielnicowe i 40 ogólnomiejskie. Oddawać głosy można było przez dwa tygodnie, w dniach 9 - 23 września. O kolejnych zmianach w mieście zdecydowało dokładnie 38 270 osób, w tym 21510 kobiet i 16760 mężczyzn. Oddano 21159 głosów za pomocą telefonu i 17111 przy pomocy komputera.
W Budżecie Obywatelskim nie ma limitu wieku, głosować mógł każdy, i tak: najstarszy głosujący w tym roku miał 103 lata, a najmłodszy zaledwie 3 dni. Głosować mogły osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadacze Karty Mieszkańca.
Budżet Obywatelski 2025. Które projekty zwyciężyły?
Wygrały 103 projekty dzielnicowe, w tym 61 z regularnego BO i 42 projekty z BO Zielonego. Wygrało też 8 projektów ogólnomiejskich, w tym 2 z regularnego BO i 6 z Zielonego BO.
W głosowaniu wzięło udział 38270 osób. Nie ukrywam, że ten wynik naszej aktywności obywatelskiej jest dla mnie wyzwaniem. Jest to o 5 tysięcy osób głosujących mniej niż przed rokiem
- przyznała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Ja, moje Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami oraz Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, musimy wspólnie zastanowić się co zrobić, by dbać o frekwencję w tym głosowaniu. Bo to zawsze lepiej, kiedy o podziale naszych wspólnych pieniędzy decyduje większa liczba osób
- dodała.
Sprawdź, które projekty wygrały w twojej dzielnicy.
Tym razem w zaledwie kilku dzielnicach wygrały projekty dotyczące budowy nowych boisk i innej infrastruktury sportowej. Zdecydowanie częściej wygrywały projekty związane z zielenią: nowymi nasadzeniami drzew, zagospodarowaniem niewielkich skwerów, modernizacją istniejących parków oraz innych popularnych miejsc rekreacji.
W przypadku projektów ogólnomiejskich bezkonkurencyjne okazały się projekty rowerowe. Zwyciężył ten dotyczący drugiego etapu budowy nadmorskiej ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej z plaży na Stogach do Górek Zachodnich. Wygrał też projekt dotyczący organizacji spacerów przyrodniczych z przewodnikiem w każdej dzielnicy i projekty związane z nowymi nasadzeniami drzew.
Do wykorzystania w ramach BO 2025 było dokładnie 21 526 022 zł. W tym, na projekty dzielnicowe przeznaczono 17 388 171 złotych, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 718 649 złotych. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 4 137 851 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 304 922 złote.
W tej dzielnicy mieszkańcy najchętniej głosowali. Otrzymają iluminacje świąteczne!
Podobnie, jak w latach ubiegłych, także w tym głosujący mieszkańcy mogli wygrać upominki - dla siebie lub dla swojej dzielnicy.
Każdego dnia głosowania 5 osób wygrywało pakiety z miejskimi gadżetami. Nie było tu przypadkowości: wygrywała 1, 10, 100, 500, 1000 osoba, która oddała głos na projekty Budżetu Obywatelskiego.
Przewidziano też nagrodę dla dzielnicy - którymi są iluminacje świąteczne - za najwyższą frekwencję w tym głosowaniu. Wystarczyło podczas głosowania zaznaczyć w systemie dzielnicę, w której się mieszka. Ta deklaracja była brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy.
Podobnie jak przed rokiem, tak i w tym wygrała Letnica z wynikiem 25,85 proc.
Drugie miejsce należy do Wyspy Sobieszewskiej, gdzie frekwencja głosujących wyniosła 15,96 proc, a trzecie miejsce - do Jasienia, który osiągnął wynik 14,78 proc.
W Letnicy przybywa nowych mieszkańców, a frekwencja jest imponująca. Drugą bardzo zmobilizowaną w głosowaniu dzielnicą była Wyspa Sobieszewska. Trzeci wynik osiągnął Jasień, który jest rozległą dzielnicą
- zwróciła uwagę prezydent Gdańska.
Źródło: gdansk.pl
GALERIA: Gala Finałowa 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].