To był pomysł i realizacja Rady Dzielnicy Chełm. Gdyby określić go jednym słowem, trudno zdecydować czy bardziej pasuje tu oryginalność czy nowoczesne podejście, bo projekt łączy oba. Co powstało? Odpowiadając wprost powiemy: Na naturalny plac zabaw składają się: jedna duża altana, dwie małe altanki, 40 metrów tunelu wierzbowego i 4 małe szałasy. Dodatkowo zostały wytyczone ścieżki, wysypana kora, wykonano przygotowanie pod rabaty i nasadzenia. Ale tak naprawdę: powstała świetna baza do zabawy! Konstrukcje mogą być dla dzieciaków super opcją do zabawy w Indian, ukrywanie się w szałasach, a zimą będzie to gotowe już igloo.
Plac zabaw z wierzby
Całość konstrukcji jest wykonana z naturalnych materiałów, a konkretnie: wierzby energetycznej Salix viminalis. Wykorzystywany gatunek wierzby cechuje duża dynamika wzrostu oraz odporność na choroby. Ponadto rośliny bardzo szybko zakorzeniają się i już pierwszej wiosny wypuszczają liście. To świetna alternatywa dla tradycyjnych placów zabaw. Wierzbowe konstrukcje pełnią funkcje użytkowe, służąc do zabawy, odpoczynku czy schronienia przed upałem i słońcem. Ale co ważniejsze: wprowadzają zieleń, świeżość i bioróżnorodność w krajobraz miasta. Żywa architektura pozytywnie wpływa na poprawę mikroklimatu oraz skutecznie oczyszcza zarówno glebę, jak i wody gruntowe oraz powietrze. Naturalne place zabaw wpisują się w idee NBS – Nature Based Solutions. Oznacza to, że są opłacalne, dostarczają korzyści ekologicznych i społecznych oraz wspierają adaptację do zmian klimatu.
Polecany artykuł:
Plac zabaw, który zakwitnie
Chociaż bawić można się tu niezależnie od pogody (a nawet schować się przed deszczem), najpiękniej plac zabaw będzie wyglądał wiosną, gdy wypuści liście i zakwitnie!
Plac zabaw znajduje się przy ulicy Cebertowicza 19. Można już z niego korzystać i podziwiać to swego rodzaju sztukę ogrodniczą i małą architekturę w jednym. Wykonanie placu kosztowało 50 tysięcy złotych.