Artur Szostak zamierza rozdzielić urząd prezydenta od Rady Miasta.
Dzisiaj w praktyce, nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce wygląda to w ten sposób, że Radą Miasta szefuje prezydent. Nie tak to powinno wyglądać. To Rada Miasta uchwala prawo lokalne, a prezydent ma wykonywać to, co Rada Miasta mu zleciła
- ocenia kandydat. Jego zdaniem prezydent powinien być sługą mieszkańców, a nie władcą w mieście.
„Gdańsk to moje ukochane miasto. Tu się urodziłem i wychowałem, prowadzę tutaj rodzinną firmę handlową w branży budowlanej. Mam 41 lat. Ukończyłem Prawo na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.”
WYWIAD. Kandydaci na prezydenta Gdańska, wybory samorządowe 2024
Jaki jest plan na pierwsze miesiące, jakie będą pierwsze decyzje i inicjatywy, które trzeba wdrożyć w życie na „już”, zaraz po wyborach?
Artur Szostak: Gdy tylko obejmę Urząd Prezydenta Miasta Gdańska, natychmiast wdrożę szeroki program napraw i remontów dróg. Ulice Gdańska są w katastrofalnym stanie i każdy dzień zwłoki przekłada się na dalszą degradacją stanu nawierzchni. Wśród moich postulatów jest powołanie Rzecznika Praw Mieszkańców, którego podstawowym zadaniem będzie pomoc obywatelom i reprezentowanie ich przed instytucjami samorządowymi. Będzie miał on status wiceprezydenta. Taka osoba zostanie wybrana spośród Gdańszczanek i Gdańszczan, którzy zgłoszą się do udziału w konkursie. Niezwłocznie rozszerzę godziny funkcjonowania urzędu miasta, aby interesanci mogli załatwiać swoje sprawy także w godzinach popołudniowych oraz w niektóre soboty.
Czego w Gdańsku brakuje najbardziej?
Artur Szostak: Do tego pytania można podejść na wiele sposobów. Są liczne braki w infrastrukturze i ułomności w zarządzaniu miastem. Ja podniosę kwestie braku przejrzystości w działalności organów samorządu. Mam wrażenie, że dostęp do informacji publicznej w Gdańsku jest utrudniony. Chciałbym, aby wszelkie jawne dane były łatwo dostępne dla każdego. Potrzebny jest system informatyczny, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł zadać pytanie, a sztuczna inteligencja wygeneruje mu natychmiastową odpowiedź.
Jaką inwestycję/decyzję wskaże Pan jako dobrą/najlepszą dla miasta w ostatnich latach, przykład takiej, która dobrze wpłynęła na miasto, która się Panu podoba?
Artur Szostak: Aby wskazać przykłady pozytywnych inwestycji musimy cofnąć się do czasu prezydentury Pawła Adamowicza, a wręcz do okresu sprzed Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Był to czas, w którym impuls inwestycyjny w Gdańsku nie opierał się wyłącznie na działalności deweloperskiej. Powstał wówczas stadion, przebudowano lotnisko, rozbudowana została sieć dróg i komunikacji miejskiej. Gdańsk stał się bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Doceniam także inwestycję Województwa Pomorskiego jaką jest Pomorska Kolej Metropolitalna.
Polecany artykuł:
Oczami wyobraźni, jak powinien wyglądać Gdańsk za 50 lat?
Artur Szostak: Komitet Kocham Gdańsk promuje koncepcję rozwoju miasta pod hasłem ”Ambitny Gdańsk”. Chcemy odejść od myślenia w stylu „to się nie da”, „to jest zbyt skomplikowane”, „to jest zbyt drogie”. Pragniemy aby Gdańsk był jednym z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych miast, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. „Ambitny Gdańsk” przewiduje m.in.: stworzenie infrastruktury torowej w dzielnicach południowych i zachodnich, która będzie częściowo przebiegać pod ziemią – metro lub premetro; budowę kolei linowej; stworzenie mariny; wprowadzenie komunikacji wodnej.
Co Pana zdaniem zostało w mieście stworzone/wybudowane a stało się „niewypałem”?
Artur Szostak: Włodarze Gdańska mają wysokie kompetencje marketingowe, które niestety nie idą w parze z umiejętnościami zarządczymi. Miejskie systemy komunikacyjne o chwytliwych nazwach: Tristar, Mevo i Fala okazały się kosztownymi niewypałami. Sygnalizacja świetlna działa fatalnie, miejskie rowery częściej stoją niż jeżdżą, a szansa na zaplanowanie podroży i zakup biletu komunikacji przez Internet graniczy z cudem.
W Gdańsku powinno być więcej aktywności i inwestycji dla seniorów czy dla młodych?
Artur Szostak: W programie Kocham Gdańsk ważne miejsce zajmuje zagadnienie mentoringu międzypokoleniowego. Uważamy, ze młodzi mogą nauczyć się wielu od seniorów i vice versa. Stworzymy sieć nowoczesnych placówek, gdzie różne pokolenia będą mogły spotykać się i wymieniać doświadczeniami.
Korki w mieście i komunikacja miejska. Na to najbardziej narzekają Gdańszczanie. Co trzeba zrobić by łatwiej przemieszczać się po mieście?
Artur Szostak: Ta kwestia będzie pierwsza i najważniejsza, którą zajmę się jako Prezydent Gdańska. Zacznę od tego co można zrobić szybko i niewielkim kosztem, a wiec drobnych usprawnień. Niektóre skrzyżowania można łatwo przebudować, aby udrożnić ruch. W godzinach szczytu konieczne jest zwiększenie częstotliwość kursowani autobusów i tramwajów. Liczę także na to, że Rada Miasta przyspieszy maksymalnie prace nad projektem Nowa Świętokrzyska oraz Nowa Spacerowa oraz zdecyduje o budowie wiaduktu na Al. Armii Krajowej.
Budżet Obywatelski z większymi pieniędzmi tak czy nie?
Artur Szostak: Zdecydowanie tak. Budżet Obywatelski w aktualniej formie jest wypaczeniem koncepcji dla jakich został stworzony. Nie dość, że stanowi on mniej niż 0,5% budżetu miasta, to jeszcze mieszkańcy muszą realizować z niego zadania, które powinny być zapewnione przez magistrat. Będę zachęcał Radę Miasta do gruntownej reformy w tym zakresie oraz zwielokrotnienia środków, którymi dysponują obywatele Gdańska.
Co powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający Gdańsk? Jedno miejsce
Artur Szostak: Na pewno nie powinien widzieć dworca autobusowego... Gdańsk jest piękny, a miejsc wartych zobaczenia jest wiele. Należy informować turystów o tym, że nie tylko plaża i starówka są warte odwiedzenia. Ja gorąco polecam spacery po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym lub wycieczkę łodzią po kanałach portowych i okolicach stoczni.
Pytania wysłaliśmy do każdego kandydata na urząd prezydenta Gdańska. Wszystkie rozmowy można przeczytać poniżej:
z Mariuszem Andrzejczakiem Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku. Rozmowa z kandydatem Mariuszem Andrzejczakiem
z Tomaszem Rakowskim Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku. Rozmowa z kandydatem Tomaszem Rakowskim
z Adamem Szczepańskim Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku. Rozmowa z kandydatem Adamem Szczepańskim
z Aleksandrą Dulkiewicz Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku. Rozmowa z kandydatką Aleksandrą Dulkiewicz
z Michałem Urbaniakiem Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku. Rozmowa z kandydatem Michałem Urbaniakiem
z Andrzejem Pecką Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku. Rozmowa z kandydatem Andrzejem Pecką
GALERIA: Władysławowo poza sezonem. Latem są tu tłumy
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].