Ustanowienie Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza jest wspólną inicjatywą Miasta Gdańsk, Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) i Europejskiego Komitetu Regionów.
Jest ona przyznawana „za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości". Ma ona w założeniu być uhonorowaniem osób bądź organizacji, które cechuje poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i które budują mosty oraz burzą mury między ludźmi. Nagroda została ustanowiona z myślą o wszystkich, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, promują pokój, równe szanse, integrację społeczną oraz prawa podstawowe. To wyróżnienie dla tych, co walczą o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym oraz międzynarodowym.
Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza 2025. Kto otrzymał to niezwykłe wyróżnienie?
Wyróżnienie czwartej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza dostali Bassam Aramin i Rami Elhanan – ojcowie, którzy stracili córki w konflikcie izraelsko-palestyńskim; przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w tej wojnie.
10-letnia córka Bassama, Abir, poniosła śmierć w trakcie przerwy przed szkołą z ręki izraelskiego strażnika granicznego, 14-letniej córce Ramiego, Smadar, życie odebrali w centrum Jerozolimy palestyńscy zamachowcy-samobójcy. Ich ojcowie zjednoczeni w obliczu straty, od lat niosą świadectwo pokoju. Parents Circle – Families Forum, skupiające około 700 rodzin, realizuje inicjatywy takie jak spotkania dialogowe, wspólny Izraelsko-Palestyński Dzień Pamięci oraz grupy edukacyjne i międzyspołeczne wymiany. Programy takie jak Young Ambassadors for Peace i grupy kobiet angażują młodych liderów i wzmacniają pozycję kobiet w budowaniu pokoju.
Polecany artykuł:
Główną Nagrodę im. Pawła Adamowicza otrzymał Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa. Został on nagrodzony za swoje niezwykłe przywództwo w promowaniu zaangażowania obywatelskiego oraz obronę praw człowieka i demokracji w obliczu ekstremalnych wyzwań wojny. Jego oddanie wolności, praworządności i integracji europejskiej uczyniło go symbolem odwagi i nadziei na demokratyczną przyszłość Kijowa. Pod jego kierownictwem Kijów skutecznie zarządzał zasobami finansowymi i infrastrukturą, utrzymując usługi publiczne, wspierając odbudowę i koordynując pomoc humanitarną.
Jury zauważyło, że innowacyjne i zrównoważone inicjatywy Kliczki, stanowią model dla innych miast zmagających się z podobnymi wyzwaniami, oferując inspirację w budowaniu odporności i demokratycznego zaangażowania obywatelskiego.
Witalij Kliczko nie mógł być w Gdańsku. Przysłał list, w którym napisał:
"To dla mnie wielki zaszczyt, że otrzymałem nagrodę prezydenta Pawła Adamowicza. Nie jest ona jedynie wyrazem uznania mojej pracy. Jest ona także przypomnieniem tego, że my wszyscy, jako przywódcy naszych społeczności, ponosimy ogromną odpowiedzialność za przyszłość. Nasza wspólna walka o wolność, demokrację i prawa człowieka ma znaczenie globalne.
Paweł Adamowicz dał nam ważną lekcję: przywództwo to nie tylko zarządzanie; to przede wszystkim służenie ludziom – zwłaszcza tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Jego praca na stanowisku Prezydenta Gdańska jest żywym przykładem tego, jak solidarność i człowieczeństwo mogą zmienić świat.
Wiem, że zwycięstwo wymaga ciężkiej pracy, wiary i determinacji. Wiem też, że Ukraina zwycięży. Zwyciężymy, bo jesteśmy silni i niezniszczalni. To co ważne, to obecność naszych przyjaciół, naszych partnerów, którzy udowodnili swoje zaangażowanie na rzecz naszych wspólnych wartości.
Chciałbym podziękować Gdańskowi, jego mieszkańcom i wszystkim europejskim przyjaciołom za ich wsparcie. Dziękuję za to wielkie wyróżnienie i za Wasze wsparcie. Razem jesteśmy silniejsi. Razem zwyciężymy".
Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się także:
- Alain Chouraqui – prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), który przekształcił dawny obóz internowania w centrum edukacji i pamięci o Holokauście.
- Alexei Gorinov – rosyjski samorządowiec i działacz na rzecz praw człowieka, obecnie aresztowany za sprzeciw wobec reżimu rosyjskiego.
- Kamira – Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania), promująca włączenie społeczne i walkę z dyskryminacją kobiet romskich.
- Andrij Sadowyj – burmistrz Lwowa, doceniony za działania wspierające ofiary wojny oraz ochronę praw człowieka w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Laureaci poprzednich edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
Laureatem I edycji nagrody była burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację w promowaniu różnorodności, integracji i solidarności w niemieckim mieście. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, któremu nie podobało się jej zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.
W II edycji zwyciężyła Gmina Michałowo w województwie podlaskim, za udzielanie pomocy na granicy Polski i Białorusi podczas kryzysu uchodźczego. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Oleksandra Babycza, burmistrza ukraińskiego miasta Hoła Prystań.
W III edycji nagrodzono Ambasada Demokracji Lokalnej Zavidovići (ADL). To włosko-bośniackie stowarzyszenie zostało wyróżnione za 30-letnią pracę na rzecz integracji migrantów, pomocy ludności cywilnej podczas wojny na Bałkanach i rozwój demokracji lokalnej.W ostatnim czasie organizacja wspierała uchodźców z Ukrainy. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Ally Myronovej, wójt ukraińskiej gminy Inhulka.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].