warsztaty bizneStart

i

Autor: Pixabay.com

wydarzenia

Wakacyjny Port Kultury - Fundacja Trefl zaprasza do udziału w nietypowych warsztatach

2023-08-14 10:35

Łącznie piętnaście godzin zajęć. Warsztaty dla starszej młodzieży oraz osób dorosłych, które zdobyć lub udoskonalić umiejętności pisarskie. Brzmi ciekawie? Trwają zapisy na trzydniowe bezpłatne warsztaty organizowane przez Fundację Trefl, w ramach projektu Wakacyjny Port Kultury. Szczegóły poniżej!

Wakacyjny Port Kultury 2023. Masa atrakcji!

Warsztaty filmowe, fotograficzne, plastyczne, kurs pisarski i spacer dźwiękowy. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fundacja Trefl zaprasza do udziału w działaniach twórczych pod hasłem: WAKACYJNY PORT KULTURY. "Ten cykl warsztatowo-edukacyjny odbywa się latem 2023 w Gdyni przy ulicy Gołębiej 9 – w miejscu, gdzie miasto spotyka się z portem, a ludzie sztuki pracują po sąsiedzku z firmami branży morskiej" -podają organizatorzy. 

Ruszyły zapisy na pisarki kurs mistrzowski z dziedziny reportażu! 

Kto może być ich bohaterem? Skąd reporterzy czerpią tematy? Jakie sztuczki pisarskie pozwalają ciekawiej opowiedzieć historię? I czy ducha każdego miejsca rzeczywiście da się złowić? Budynek przy ulicy Gołębiej 9 będzie tylko punktem wyjścia do dyskusji i praktycznych zajęć. W portowej części Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbują złowić genius loci dawnego Technikum Budowy Okrętów, a dziś miejsca, gdzie między innymi grupa artystów tworzy animowane przygody „Rodziny Treflików”.

W ciągu trzech dni warsztatów osoby biorące w nich udział poznają nieszablonowe sposoby patrzenia na miejsca i związane z nimi historie, spróbują własnych sił w zdobywaniu materiału i pisaniu krótkich scenek reporterskich. Ostatniego dnia omówią je z prowadzącym, który udzieli wskazówek, co można zrobić lepiej w przyszłości. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Prowadzący: Daniel Lis, redaktor książek non fiction z kilkunastoletnim doświadczeniem. Pracował między innymi z Małgorzatą Szejnert, Magdaleną Grzebałkowską i Witoldem Szabłowskim. Jest redaktorem kilku biografii miejsc: Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Cezarego Łazarewicza, Pałac. Biografia intymna Beaty Chomątowskiej o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki oraz zbioru reportaży 18. znaczy Nowa Huta. Reportaże o najmłodszej dzielnicy Krakowa.

- Zderzenie tych dwóch światów zaskakuje, ale może też być bardzo inspirujące! Co dzień rano artyści skupieni na procesie twórczym wokół animacji poklatkowej idą do pracy tą samą drogą, co stoczniowcy. Uczniowie i uczennice szkół z całego Trójmiasta przyjeżdżają na warsztaty, a po drodze widzą ściany kontenerów, charakterystyczne portowe dźwigi i gigantyczną suwnicę. Jesteśmy w sercu portu, który tworzy tożsamość Gdyni. Chcemy, by WAKACYJNY PORT KULTURY stał się próbą opisu i twórczej interpretacji tego zderzenia

 – opowiada Magdalena Jacoń, współtworząca projekt dla Fundacji Trefl. – Sięgamy po różne dyscypliny, w których uczestnicy i uczestniczki warsztatów zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności. Ich prace prezentujemy na bieżąco w internecie. Tak powstanie swoista kronika tego lata, wielowątkowy zapis artystyczny będący portretem tego gdyńskiego zakątka – dodaje.

Efekty warsztatów, które już się odbyły, można oglądać w galerii prac na stronie www.wakacyjnyportkultury.pl. Tam też dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla osób zainteresowanych udziałem w kursie pisarskim.

ESKA Summer City - Shuvary Park i Terma Bania