Wydarzenie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. W konferencji wzięli udział m. in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, przedstawiciele Policji, edukacji, ochrony zdrowia, psychologowie i inni eksperci.
Czym jest Lepsza przyszłość?
To projekt, którego pomysł powstał w urzędzie marszałkowskim, a jego realizatorem jest Wojewódzki Szpital Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Ma przeciwdziałać zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. Dotyczy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Chodzi w nim o budowanie u dzieci i rodzin mechanizmów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej m.in. poprzez zwiększenie zaangażowania i wsparcia systemowego ze strony nauczycieli oraz pedagogów.
To odpowiedź na wzrost liczby młodych pacjentów z obniżonym nastrojem, depresją i zaburzeniami lękowymi, które nasiliły się w związku z pandemią. Platforma ma się przyczynić do wzrostu świadomości dotyczącej wczesnego rozpoznawania objawów depresji u nieletnich oraz dzielić się dobrymi praktykami dotyczącymi profilaktyki wsparcia pomocy psychologiczno-pedagogicznej
– mówi Anna Czarnowska z Wojewódzkiego Szpitalu Psychiatrycznego w Gdańsku.
Nowa platforma
Jednym z elementów projektu Lepsza przyszłość, którego realizatorem jest Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, jest informacyjno-edukacyjno-koordynująca strona internetowa skierowana do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.
Portal ma ułatwić rozpoznanie depresji i innych zaburzeń u ludzi młodych. Zawiera też materiały edukacyjne, m.in. dla rodziców czy nauczycieli. Ponadto wypełniając test z pytaniami z różnych dziedzin można uzyskać wstępną diagnozę w postaci karty PDF, z którą można udać się do specjalisty. I w sumie najważniejsze w ramach portalu istnieje możliwość rozmowy z psychologiem w postaci czatu
- wyjaśnia Anna Czarnowska
Dla kogo i jak działa portal?
Portal składa się z trzech kafelków: dla siebie, dla kogoś oraz pilna pomoc.
Moduł dla siebie jest skierowany do osób między 12. a 25. r.ż., które poszukują pomocy, z takimi problemami jak m.in.: lęki, depresja, samookaleczenia, myśli/próby samobójcze, stres czy hejt. Jest w nim mapa z wyszukiwarką. Jeśli osoba poszukująca pomocy wyrazi zgodę na lokalizację telefonu czy komputera, wtedy pokaże jej się najbliższa placówka, w której znajdzie pomoc. Ponadto, wypełniając test z pytaniami z różnych dziedzin można uzyskać wstępną diagnozę w postaci karty w PDF, z którą można udać się do specjalisty.
W module dla kogoś informacji mogą poszukiwać rodzice lub opiekunowie, a także nauczyciele, jeśli u swoich dzieci czy podopiecznych zauważą np. niepokojące zachowanie czy stan emocjonalny m.in.: depresje, myśli samobójcze czy stan wywołany śmiercią bliskiej osoby. W tym module są również szkolenia on-line dotyczące postępowania w sytuacji kryzysu psychicznego oraz promocji zdrowia psychicznego.
Ostatni moduł to pilnie potrzebuję pomocy, w którym podane są numery telefonów. Na przykład nr alarmowy 112, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz telefon zaufania dla dorosłych 116 123. Co ważne, w ramach portalu istnieje możliwość rozmowy z psychologiem w postaci czatu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 20.00, a w weekendy od 8.00 do 16.00.
Wszystkie rozmowy są w pełni anonimowe.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]