W tym roku minie 100 lat od śmierci Józefa Konrada. Gdynia upamiętni pisarza

i

Autor: wikipedia

ważne daty

W tym roku minie 100 lat od śmierci Józefa Konrada. Gdynia upamiętni pisarza

2024-08-05 10:25

Józef Konrad Korzeniowski był pisarzem, w którego twórczości dominowała tematyka morska. Gdynia od lat honoruje jego pamięć – zawsze w sierpniu, kiedy przypada rocznica jego śmierci. Tym razem złożenie kwiatów przed gdyńskim pomnikiem pisarza odbędzie się we wtorek, 6 sierpnia o godz. 11.00 na molo Południowym.

W tym roku minie 100 lat od śmierci Józefa Konrada Korzeniowskiego. Z tej okazji przed pomnikiem pisarza, który znajduje się na molo Południowym – obok Akwarium Gdyńskiego, zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. To już gdyńska tradycja.

Pamięć pisarza uczczą przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, Biblioteki Gdynia oraz Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Organizatorzy zapraszają również mieszkańców, którzy chcą uhonorować autora.

Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. W 1874 roku, mając siedemnaście lat, zaciągnął się do francuskiej marynarki. Dwa lata później odmówiono mu przedłużenia paszportu, więc przeniósł się do Anglii, której marynarka potrzebowała załogi. To tam zmienił nazwisko na Joseph Conrad. Jednym z powodów był fakt, że jego polską wersję pisano na wiele różnych i zarazem niepoprawnych sposobów. Przez kilkanaście lat pływał po całym świecie. Jego pierwsza powieść ujrzała światło dzienne w 1895 roku. Było to „Szaleństwo Almayera”. Później pojawiły się równie ważne i znane: „Tajfun”, „Lord Jim”, „Jądro ciemności” i „Smuga cienia”, czyli kanony zarówno polskiej, jak i brytyjskiej literatury. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Gdynia.pl

Open'er Festival Gdynia 2024. Zaczęło się koncertowe szaleństwo [GALERIA]

Jak dobrze znasz język kaszubski? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy się dogadasz!

Pytanie 1 z 10
Jak mówi się na kobietę po kaszubsku?
Pomnik Emiliana Kamińskiego jest imponujący. Nie ma drugiego takiego. Widzicie, co przedstawia?