świerk

i

Autor: pixabay.com

W sobotę startuje Choinkobranie - przyjdź i sam zetnij upatrzone drzewko świąteczne

2021-12-09 18:00

Przyjdź i wytnij choinkę idealną dla siebie! Od najbliższej soboty w leśniczówce Sopot startuje coroczna akcja o nazwie Choinkobranie. Drzewka świąteczne wycinane będą nie z lasu, a ze specjalnych plantacji choinkowych, gdzie prowadzi linia wysokiego napięcia i gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa.

- Wystarczy przyjechać, znaleźć swoją choinkę, wyciąć ją samodzielnie, na miejscu ją pakujemy. Przyda się jakieś ostre narzędzie, najlepiej jakby to była piłka ręczna. Jeżeli ktoś nie będzie czuł się na siłach, to oczywiście pomożemy w wycięciu takiego drzewka. Również posiadamy pewien zasób naszych pił, jednak najlepiej przyjść z własnym narzędziem - mówi Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk.

Jak mówią leśnicy, drzewko z lasu jest dużo lepsze niż sztuczne lub to kupione przy markecie. - Podczas produkcji takiego drzewka, nie uwalniamy żadnych substancji negatywnie wpływających na środowisko. A jeżeli kupujemy lokalnie, ten ślad węglowy jest zminimalizowany. Kupując taką choinkę gdzieś przy markecie, najprawdopodobniej ona przywędrowała nawet gdzieś z odległych krajów, jak Dania czy Szwecja. I była ona wycinana w październiku czy listopadzie - dodaje Plonus.

Leśnik zapewnia, że choinka ścięta w najbliższych dniach będzie pięknie zdobić mieszkanie nawet do lutego. Choinkobranie potrwa do 23 grudnia. Ponadto w ostatnim tygodniu przed świętami choinkę prosto z lasu zakupimy też w każdej leśniczówce na terenie Nadleśnictwa Gdańsk.