zimna woda

i

Autor: Getty Images

W Gdańsku podwyżka opłat za wodę i ścieki. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 26 lutego

2022-02-18 10:22

O 59 groszy na metrze sześciennym wzrośnie w Gdańsku opłata za wodę i odbiór ścieków. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 26 lutego. To kolejna taka podwyżka, bo poprzednia miała miejsce niemal dokładnie rok temu.

- Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne przygotowują wniosek taryfowy na 3 lata. Organ regulacyjny, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gdańsku, zatwierdził przedstawiony wniosek i skalkulowane w nim taryfy dla miasta Gdańska na okres 36 miesięcy w lutym 2021 r. Kończy się właśnie pierwszy 12-miesięczny okres taryfowy, drugi rozpoczyna się 26 lutego 2022 r. i zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem ceny wzrosną o 5,56 proc. - informuje Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk.

A jak na kolejne podwyżki reagują mieszkańcy?

- Podwyżki w obecnych czasach to bardzo dyskusyjny temat. Myślę, że nikt się za bardzo z nich nie ucieszy - mówi mieszkanka Gdańska. - To kolejny cios. A nie wiadomo co będzie dalej. Ceny na pewno nie będą maleć - dodaje gdańszczanin.  

W przyszłym roku będzie jeszcze drożej. Docelowo łączna cena metra sześciennego wody i ścieków wzrośnie do 11 zł 65 gr.