Urlopy macierzyńskie do poprawki! Wejdą duże zmiany

i

Autor: pixabay

Dziecko

Urlopy macierzyńskie do poprawki! Wejdą duże zmiany

2024-06-03 15:03

W najbliższy piątek (24 maja) zaprezentuję projekt ustawy, która wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach - powiedziała we wtorek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wiemy, jak to będzie wyglądało?

Wydłużony urlop dla rodziców wcześniaków. Od kiedy?

Ma to być rozwiązanie dla matek (ale i ojców) wcześniaków i dzieci hospitalizowanych z innych powodów niż przedwczesne urodzenie. Obecnie ich urlopy macierzyńskie działają na ogólnych zasadach. Zaczynają się w momencie urodzenia dziecka, niezależnie od tego, jak długo musi ono zostać w szpitalu.

Ten czas urlopowy jest wytracany, jak mówią mamy wcześniaków

- podkreśliła szefowa MRPiPS w porannej rozmowie w Trójce Polskiego Radia.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że przygotowany w jej resorcie projekt zakłada wprowadzenie zasady tydzień za tydzień.

Oznacza to, że tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego, czy to dzieci za wcześnie urodzonych, czy też dla tych, które z jakichś powodów medycznych musiały pozostać w szpitalu

- wyjaśniła.

Ministra przypomniała, że resort rozpoczął prace nad przepisami w wyniku spotkania z przedstawicielami rodzin wcześniaków.

Kiedy na początku naszej kadencji przyszły do mnie takie matki, zwróciły moja uwagę, że muszą szybciej wracać do pracy niż rodzice dzieci, które urodziły się zdrowe i w terminie

- powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Rodzice argumentowali, że przez to brakuje im czasu na nawiązanie więzi i na opiekę.

Prace nad projektem ustawy trwały od lutego br. W marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że według założeń urlop nie byłby zarezerwowany tylko dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.

O zmianę przepisów zabiegała działająca w imieniu rodziców wcześniaków Fundacja Koalicja dla wcześniaka oraz osiem organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla wcześniaków, a także Fundacji Serce Dziecka i Fundacji Najdroższa Blizna, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rzeczniczki praw dziecka i rzecznika praw pacjenta.

Pod petycją przygotowaną przez tę grupę podpisało się ponad 15 tys. osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń.

GALERIA: Jedyny słuszny ranking. W tych lodziarniach w Trójmieście zjesz idealne lody!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?