Mnóstwo zdrowia "przy okazji" odpoczynku nad Bałtykiem
spacery nad morzem są zdrowe - to nie tylko kontakt z przyrodą i zdrowy ruch na świeżym powietrzu, ale też prozdrowotne działanie pierwiastków, które wdychamy podczas spacerów. Wielu Polaków już wie, ze warto pojechać nad morze zimą - by zdychać jod - co wpłynie na nasze zdrowie!
Zimą, gdy morze jest wzburzone, fale uderzające o brzeg wytrącają jod z wody morskiej i uwalniają go do atmosfery. Im więcej sztormów i wietrznych dni, tym większa ilość jodu dostaje się do powietrza. Pogoda zimą 2025 wydaje się więc idealna, w lutym stężenie tego pierwiastka jest naprawdę wysokie!
![Trójmiasto Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-8Hjh-L5ka-qQXn_trojmiasto-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Jod - właściwości zdrowotne
Jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, przysadki mózgowej, układu nerwowego, mięśni, serca oraz nerek. Ponadto hormony tarczycy są ważne dla prawidłowego wzrostu i zapewnienia prawidłowej temperatury.
Skutki niedoboru jodu:
- zaburzenia w rozwoju fizycznym i psychicznym u dzieci,
- u kobiet w ciąży: nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu u płodu i noworodków,
- poronienia,
- przedwczesne porody,
- w niedoczynności tarczycy, spowodowanej niedoborem jodu może dochodzić do niepłodności.
Kiedy nad Bałtykiem jest najwięcej jodu?
Czy każde morze ma tyle samo jodu? Na to pytanie odpowiedź brzmi: nie. Bałtyk wyróżnia się pod tym względem, głównie dzięki panującym u nas warunkom pogodowym. Im spokojniej, tym mniej jodu. Właśnie częste sztormy i fale rozbijające się o brzeg powodują, że ilość jodu w powietrzu rośnie. Największe stężenie występuje w najbliższym sąsiedztwie brzegu. Warto też przejść się po molo.
Wyjazd nad morze powinni rozważyć wszyscy, borykający się z niedoborem tego pierwiastka. W naszym kraju najbardziej narażeni na niedobory jodu są mieszkańcy południowej części kraju, szczególnie na obszarach górskich.Wystarczy 45 minut spaceru, żeby dostarczyć organizmowi dawkę jodu. Co ciekawe, jod wchłania się do naszego organizmu nie tylko poprzez układ oddechowy, ale także przez skórę. Warto więc spacerować gdy wieje, nawet bardzo - powietrze pełne zasolonej wody świetnie wpłynie tez na odetkanie układu oddechowego.
Trzeba to wiedzieć o jodzie
Jod został odkryty w 1811 roku przez francuskiego chemika Bernarda Courtois podczas eksperymentów z wodorostami. Nazwa „jod” pochodzi od greckiego słowa „iodes”, co oznacza „fioletowy”, ze względu na fioletowy kolor par jodu. Jest wykorzystywany w medycynie jako środek odkażający, ale także w fotografii.
GALERIA: Polskie wybrzeże poza sezonem. Te plaże warto odwiedzić jesienią i zimą