tłum

i

Autor: pixabay

medycyna

Tych leków brakuje w całej Polsce. Problem mają szczególnie rodzice

Nie ma ich w aptekach, nie wystarczy pojechać na drugi koniec miasta. Czasem leki przysyła rodzina z drugiego końca Polski, ale za chwilę zwyczajnie ich zabraknie. Mowa o lekach, które są ratunkiem dla dzieci i dorosłych z ADHD. Bez nich trudno jest funkcjonować.

Sytuacja trwa od stycznia i ugasić problem udało się zaledwie na moment. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapowiedział dostawy w marcu, a te już się kończą, problem wraca i jest coraz gorzej. Dzieci i dorośli, którzy leczą ADHD i przyjmują na stałe leki mają problem z dostępem do lekarstw. W Polsce są praktycznie niedostępne. 

Ministerstwo Zdrowia 19 marca poinformowało, że lek jest dostępny, zaś "z uwagi na wzmożony popyt na ten produkt, mogą występować lokalne utrudnienia w zakupie leku w aptekach".

21 marca na konferencji minister Leszczyna powiedziała, że były opóźnienia w dostawie. Przełożona z lutego na marzec, wciąż nie dojechała do Polski. 

Chodzi o preparat zawierający metylofenidat, związek chemiczny pobudzający ośrodkowy układ nerwowy. Jest ważnym elementem leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej wraz z deficytem uwagi (ADHD).

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, w piśmie skierowanym do Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego pyta o działania podjęte w związku z zaistniałą sytuacją a także o aktualne zapasy tego preparatu w poszczególnych dawkach oraz innych produktów leczniczych zawierających metylofenidat.

Zdaję sobie sprawę, że czasowe niedobory są immanentną cechą rynków farmaceutycznych oraz że utrudniona dostępność do określonych leków w Polsce wynika z przyczyn niezależnych (np. sytuacji geopolitycznej na świecie i jej konsekwencji dla gospodarki) i z przyczyn obiektywnych (np. nagły wzrost popytu w związku z sezonowością niektórych chorób) – pisze Rzeczniczka. Niemniej, podkreśla, chodzi o zdrowie dzieci. 

Brakuje leków na ADHD

Do jednych z najważniejszych leków na ADHD należą: Medikinet, Medikinet CR czy Concerta. Concertę można kupić w 1 procencie aptek w całej Polsce, Medikine jest dostępny w 16 procentach, a najczęściej przypisywany Medikinet CR można nabyć w 11 procentach aptek. Ministerstwo pokłada nadzieję w regulacji rynku, który zwiększy produkcję potrzebnych leków. Kolejni producenci wprowadzają na rynek niedostępne dla pacjentów produkty. 

ADHD to skrót od attention deficit hyperactivity disorder, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, co znaczy, że mózg podczas wzrostu nie rozwijał się prawidłowo.

Dla osób z ADHD szczególnie ważne są leki, bez których mają znaczne problemy w funkcjonowaniu. W przypadku dorosłych brak dostępu do odpowiednich medykamentów oznacza: trudności z utrzymaniem uwagi, nasilanie się stanów lękowych i zapominanie o obowiązkach, natłok myśli. Dla dzieci to problemy w szkole, niemożność skupienia się na nauce, rozpraszanie, ciągła potrzeba ruchu. To wszystko powoduje przewlekły stres, który utrudnia rozwój. 

Zdaniem naukowców ADHD u dorosłych może powodować zaburzenia neurologiczne zmniejszające zdolność do kompensowania skutków pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Ponadto badanie sugeruje, że leczenie ADHD z wykorzystaniem środków psychostymulujących może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji u dorosłych z ADHD

GALERIA: Ile dać w kopercie na wesele w 2024? Zrobiliśmy listę od rodziny i pozostałych gości

Pomorskie. Protest rolników w Wejherowie